Ana səhifə

Zadania genetyczne 2004


Yüklə 9.98 Kb.
tarix12.05.2016
ölçüsü9.98 Kb.
Zadania genetyczne 2004.
Genetyka mendlowska.
1.U grochu barwa czerwona kwiatów dominuje nad barwą białą. Jakie będzie rozszczepienie fenotypów i genotypów w potomstwie dwóch heterozygot o czerwonej barwie kwiatów.
2. Skrzyżowano homozygotyczną odmianę lwiej paszczy o kwiatach czerwonych z odmianą o kwiatach białych. W pokoleniu F1 otrzymano potomstwo o kwiatach różowych.

Jaki będzie stosunek fenotypów w pokoleniu F2.


3. Jaki byłby wynik krzyżówek wstecznych, do których użyto by osobników z pokolenia F1 i P powyższej krzyżówki.
4. Skrzyżowano odmianę tulipana o genotypie AaBb i kwiatach fioletowych i strzępiastych z odmianą o genotypie aabb o kwiatach różowych i gładkich. Ile otrzymano roślin o kwiatach różowych i postrzępionych w potomstwie tej krzyżówki.
5. Ile rodzajów gamet wytworzy heterozygota o genotypie AA Bb Cc DD Ee.

Ile genotypów może powstać po skrzyżowaniu dwóch heterozygot o podanym powyżej genotypie.


6. Po skrzyżowaniu dwóch odmian grochu pachnącego o kwiatach białych w pokoleniu F1 wszystkie rośliny miały kwiaty purpurowe. Jakie rozszczepienie fenotypów otrzymamy w pokoleniu F2 tej krzyżówki.
7. Barwa skóry człowieka uwarunkowana jest dwoma genami kumulatywnymi A i B.

Jaki będzie genotyp potomstwa mężczyzny o czarnej barwie skóry (AABB) i kobiety o barwie skóry białej (aabb).


8. Jakie fenotypy mogłyby powstać w potomstwie dwóch mulatów o genotypie z zadania poprzedniego.
9. U muszki owocowej barwa oczu dziedziczy się jako cecha sprzężona z płcią. Heterozygotyczną samicę o oczach czerwonych skrzyżowano z białookim samcem.

Jaki będzie rozkład fenotypów potomstwa w pokoleniu F1 tej krzyżówki.


10. Pasiaste upierzenie kur jest cechą dominującą sprzężoną z płcią. Gen recesywny warunkuje upierzenie jednolite. Skrzyżowano pasiasto ububarwioną kurę z kogutem o jednolitym upierzeniu. Jakie będą fenotypy pokolenia F1.
Genetyka człowieka.

  1. Małżeństwo, mężczyzna z grupą krwi A i kobieta z grupą krwi B, mają jedno dziecko z grupą krwi O. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie miało krew grupy A.

2. Matka i córka mają grupę krwi AB. Jakiej grupy krew nie może mieć ojciec tego dziecka.


3. Mężczyzna ma krew grupy Rh+, kobieta ma krew grupy Rh-. Ojciec mężczyzny miał grupę krwi Rh-. Jakiej grupy krew mogą mieć ich dzieci.

4. Mężczyzna ma krew grupy Rh+, kobieta ma krew grupy Rh+. Ojciec mężczyzny i matka kobiety mieli grupę krwi Rh-. Jakiej grupy krew mogą mieć ich dzieci.


5. Mężczyzna ma krew grupy A, Rh+, kobieta ma krew grupy B, Rh+. Ich pierwsze dziecko ma krew grupy O, Rh- . Podaj genotypy osób występujących w zadaniu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie miało krew grupy B, Rh+.
6. Mężczyzna ma krew grupy A, Rh+, kobieta ma krew grupy B, Rh+. Ich pierwsze dziecko ma krew grupy A, Rh-, a drugie B, Rh+. Podaj genotypy osób występujących w zadaniu. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie miało krew grupy AB, Rh+.
7. Mężczyzna o włosach rudych i wąskich nozdrzach (cechy recesywne) poślubił kobietę o włosach ciemnych i nozdrzach szerokich (cechy dominujące). Ojciec kobiety miał włosy rude i nozdrza szerokie, a matka włosy ciemne i nozdrza wąskie. Podaj genotypy osób występujących w zadaniu, oblicz prawdopodobieństwo, że dziecko wymienionego małżeństwa będzie miało fenotyp ojca.
8. Mężczyzna chory na daltonizm poślubia kobietę, której rodzice byli zdrowi.

Jaka część ich dzieci będzie chorować na daltonizm.


9. Kobieta zdrowa, której ojciec chorował na hemofilię poślubia mężczyznę zdrowego. Jaka część ich potomstwa może chorować na hemofilię.
10. Mężczyzna, którego ojciec był daltonistą poślubia kobietę zdrową, w której rodzinie ta choroba nie występowała. Jaka część ich dzieci będzie chora.
11. Niebieskooka daltonistka poślubia mężczyznę zdrowego, o oczach piwnych, którego ojciec miał oczy niebieskie. Jaka część ich synów będzie niebieskookimi daltonistami.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich syn będzie miał oczy piwne i będzie zdrowy.


12. Kobieta, o włosach rudych której ojciec chorował na daltonizm poślubia mężczyznę zdrowego o włosach ciemnych, którego ojciec miał włosy rude.. Jaka część ich potomstwa będzie miała jednocześnie włosy rude i będzie chorować na daltonizm.
13. Mężczyzna o włosach ciemnych, z grupą krwi A, Rh-, ma z kobietą o włosach rudych, z grupą krwi O, Rh (+) dziecko o włosach rudych, z grupą krwi O, Rh (-). Oblicz prawdopodobieństwo, że ich kolejne dziecko będzie miało fenotyp ojca.
14. Mężczyzna o oczach piwnych, włosach ciemnych, z płatkiem uch wolnym (cechy dominujące) ma z kobietą o oczach niebieskich, włosach rudych i przyrośniętym płatku ucha (cechy recesywne) dziecko o fenotypie matki. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich następne dziecko będzie miało fenotyp ojca.
15. W małżeństwie zdrowych rodziców urodziło się dziecko chore na anemię sierpowatą.

Jakie jest prawdopodobieństwo urodzenia przez tę parę dziecka zdrowego.


16. Jakie jest ryzyko urodzenia się dziecka chorego na chorobę Huntingtona, gdy mężczyzna jest chory, kobieta jest zdrowa, a w rodzinie kobiety nie występowała ta choroba.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət