Ana səhifə

Yengeç oyunu” Gösterim Tarihi: 3 Nisan 2009 Dağıtım


Yüklə 11.14 Kb.
tarix05.05.2016
ölçüsü11.14 Kb.
Basın Bülteni

ALİ ÖZGENTÜRK’ün yeni filmi;

YENGEÇ OYUNU”
Gösterim Tarihi: 3 Nisan 2009

Dağıtım: UIP Filmcilik

Yapım: Asya Film
Yengeçlerle dolu bir toplumda özellikle kadınların ayakta kalma mücadelesini anlatan“Yengeç Oyunu, adaletsiz zamanlar için bir hatıra fotoğrafı gibi...
“Yengeç Oyunu”, Üniversite öğrencileri, anne ve üç kızı ve bir Belediye Başkan adayı arasında geçen duygusal eğlence!!!
Küçük Kentin büyük kahramanları
Bu filmin kahramanları, uzaklarda varolma mücadelesi veren kadınlardır.
Yengeç Oyunu”, küçük bir kentin ayakta kalmaya çalışan büyük kahramanlarının, özellikle kadınların hikayesini anlatmakta.
İstanbul üniversitelerinde tarih asistanlığı yapan Asya (Ayça İnci), yanına beş yaşındaki kızı İpek’i de alarak, kendine yeni bir hayat kurma umuduyla doğduğu şehre gelir. Kısa sürede üniversitede iş bulan Asya, öğrencileriyle birlikte, hepsinin hayatlarını değiştirecek sıra dışı bir projenin içinde bulur kendisini.
Eski Osmanlı mahkemelerinin belgelerini inceledikleri sırada, herkesin ilgisini çeken bir vakayla karşılaşırlar. 1917 yılında, Yengeç Salih isimli bir kabadayı, mahallede yalnız yaşayan ve geceleri geç saatlerde evine gelip giden Nuriye adındaki bir ebeyi, fahişe olduğu gerekçesiyle öldürmüştür. Bu cinayeti, mahallenin namusunu kurtarmak adına işlediğini öne süren Yengeç Salih, davada beraat etmiştir. Bu adaletsizliğe isyan eden öğrenciler, ders kapsamında bu davayı yeniden canlandırıp, kendi aralarında kuracakları bir mahkemede, Yengeç Salih’i bir kez daha yargılamayı önerirler. Öğrencilerinin duyduğu heyecandan etkilenen Asya, bu teklifi kabul eder. Zaman içinde Asya da araştırmaya kendini kaptırır ve öğrencileriyle birlikte bu heyecanı paylaşmaya başlar. Bu süreç Asya’nın kendi acılarını bir nebze de olsa unutmasına yardımcı olacaktır.
Asya ve öğrencileri günümüzde de benzerlerine sıkça rastlanan cinayetin asıl sebebini araştırırlarken, davanın hâlâ hayatta olan taraflarından gelen zorluklarla birlikte, kendi hayatlarında yaşadıkları kişisel sorunları da çözmek için mücadele ederler.
www.yengecoyunufilm.com
Yönetmen: Ali Özgentürk

Senaryo: Ali Özgentürk

Yapımcı: Ali Özgentürk

Ses: Boris Trayanov

Yardımcı Senaryo Yazarı: Gülsüm Öz

Editör: Aylin Zoi Tinel

Görüntü Yönetmeni: Marton Miklauzic

Ortak Yapımcı: Lazslo Kantor – UJ Budapest Films
Oyuncular:

Ayça İnci

Ayşe Kökçü

Melda Yılmaz

Ensar Kılıç

Özcan Varaylı

Sevgi Onat

Burcu Tutkun Oruç

Pelin Acar

Devrim Özder Akın


Detaylı Bilgi ve röportajlar için:
Emel Demirtaş Göral (0532 325 5022)

emel.goral@hotmail.com

www.yengecoyunufilm.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət