Ana səhifə

VeriMLİ ders çalişma etkiNLİk kitapçIĞI


Yüklə 30.74 Kb.
tarix07.05.2016
ölçüsü30.74 Kb.

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA ETKİNLİK KİTAPÇIĞI2012


GİRİŞ

Akademik başarıların temelinde amaçlı, planlı ve verimli ders çalışmak gelmektedir. Öğrencilerimizin verimsiz ders çalışma alışkanlıklarını değiştirebilmeleri için bilinç, çaba ve kararlılık içinde olmaları önemlidir. Birçok öğrencinin başarısızlığının nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir.Oysagerekli olan "Bilinçsizce çok çalışmak" değil; amaç belirleyip, zamanı planlayarak, verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek, etkili çalışmaktır. Bu amaçla verimli ders çalışma yolları konusunda öğrencilerimizin faydalanması için bu kitapçık hazırlanmıştır.

Bu kitapçık hazırlanırken; MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından daha önce yayımlanmış olan etkinliklerden, grup rehberliği faaliyetlerinden yararlanılmış ve sınıf rehber öğretmenlerimizin uygulaması için görselleştirilerek sadeleştirilmiştir.

4. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak etkinlikler iki oturumda tamamlanacak şekilde hazırlanmıştır. İlk oturum, düzenli çalışmanın önemini anlatan “Ayhan ile Melih” isimli etkinliğin uygulanması; ikinci oturumda ise verimli ders çalışma oyununun sınıf düzeyinde hazırlanarak öğrencilerle birlikte uygulanması planlanmıştır.

Örnek ders çalışma planları öğrencilerle birlikte oluşturularak ve uygulama süreciyle ilgili velilerin bilgilendirilmesiyle etkinlikler sonlandırılacaktır.Okul rehber öğretmeni ve sınıf rehber öğretmeninin işbirliği ile izleme ve değerlendirme süreci başlatılacaktır.

ETKİNLİĞİN ADI: AYHAN İLE MELİH

Kazanım:Ders Çalışma ile Başarı Arasındaki İlişkiyi Açıklar

Süre-Sınıf Seviyesi: 40 dakika 3. sınıf öğrencileri

Süreç:

Aşağıdaki metni öğrencilerinize okuyunuz.
Melih bir ilköğretim okulunda öğrencidir. Her gün okuldan sonra eve gidince yemeğini yer, biraz dinlenir, oyun oynar ya da kendisine uygun bir şeyler varsa televizyon seyreder. Daha sonra sessiz bir ortamda günlük çalışma programına uygun olarak okulda işlediği derslerin tekrarını yapar ve bir sonraki günün dersleri için hazırlık yapar. Derslerde de öğretmenini dinleyerek anlamadığı yerleri sorar ya da öğretmenin sorularını cevaplamaya çalışır. Melih yazılılar başladığında defterindeki ve kitabında öğrendiklerini tekrar eder, yazılılardan önceki gece rahat bir uyku çeker ve yazılılarda da güzel notlar alır çünkü.

Ayhan, Melih’in sınıf arkadaşıdır. O da her gün eve gidince yemeğini yer, biraz dinlenir, oyun oynar ve televizyon seyreder. Ancak oyuna dalınca genelde saatlerin geçtiğini fark etmez. Daha sonra da yoruldum diyerek ders çalışmak yerine saatlerce televizyon izler. Çoğunlukla televizyon karşısında ders çalışır. Derse katılmayı da pek sevmez. Yazılılar başladığında çok heyecanlanır, korkar, yazılıların olduğu gecelerde geç saatlere kadar ders çalışır ve genellikle sınavlarda başarılı olamaz çünkü…


Aşağıdaki sorularla etkinliği devam ediniz. • Melih ders çalışırken neler yapmaktadır?

 • Ayhan ders çalışırken neler yapmaktadır?

Formu öğrencilere dağıtın doldurmaları için zaman verin ve yazdıkları nedenleri arkadaşlarıyla paylaşmalarını isteyin.

Sorular öğrencilerle tartışılmalı; öğrencilerin başarı ve başarısızlıkla ders çalışma arasındaki ilişkiyi kavramaları sağlanmalıdır. Ders çalışmadan başarılı olmanın çok mümkün olmadığı açıklanarak etkinlik sonlandırılmalıdır.FORM

Ayhan Başarısız Bir

Öğrencidir.

Sizce basarısız olma nedenleri nelerdir?


Melih Başarılı Bir

Öğrencidir.Sizce başarılı olma nedenleri nelerdir?

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

ETKİNLİĞİN ADI: VERİMLİ DERS ÇALIŞMA OYUNU

Kazanım:Verimli ders çalışma yollarını belirtir.

Süreç:

 1. Öğrenciler üçer kişilik gruplara ayrılır.

 2. Her grup için birer zar hazırlanır(kartondan yapabilir).

 3. Her öğrenci için değişik renkte piyon ya da kartondan kesilmiş yuvarlaklar hazırlanır.

 4. Formda verilen verimli ders çalışma oyunu grup sayısı kadarçoğaltılır.

 5. Öğrencilerin sırasıyla zar atması istenir ve kendi piyonlarını attığı zardaki sayı kadar ilerletmesi istenir.

 6. Tüm gruplar oyunu bitirince “Verimli Ders Çalışma” sınıfla tartışılır ve her bir öneri yazarak etkinlik sonlandırılır.

 7. Tahtaya yazılarak öğrencilerle paylaşılacak öneriler:

 • Haftalık ders çalışma planı hazırlanmalıdır.

 • Plan içerisinde mutlaka dinlenmeye ve oyuna zaman ayrılmalıdır.

 • Ders çalışmaya başlamadan önce ders araç gereçleri mutlaka hazırlanmalıdır.

 • Çalışma için fazla uyarıcının(TV-bilgisayar-posterler vs.) bulunmadığı bir ortam seçilmelidir.

 • Program hazırlanırken 20-30 dakikalık çalışmalara 10’ar dakika dinlenmeler yerleştirilmelidir.

 • Çalışılan ortam dikkati dağıtacak kadar dağınık olmamalıdır.

 • Programa konulan etkinliklerin; zorluk ve kolaylıklarına göre zamanı ayarlanmalıdır. Zor olan etkinliklerin dikkatin toplanabildiği saate alınması gereklidir.

 • Yapılan haftalık programa düzenli bir şekilde uyulmalı her hafta düzenlemeler yapılarak güncellenmelidir. 1. Ekte yer alan çalışma programı ile ilgili veliler bilgilendirilmelidir. Programın hazırlanması, uygulanması ve takip edilmesi sürecinde veliler ile işbirliği yapılmalıdır.


KAYNAKÇA

 1. BARAN, Z.(2009), Hızlı Okuma. İzmir: Bilgivizyon Yayınları.

 2. ÇETİN, M.(2008), Şu Ders Çalışma Dedikleri. İzmir: Altın Kalem Yayınları

 3. ERKAN S. , KAYA A.(2009), Grupla Psikolojik Danışma ve Rehberlik Programları III. Ankara: Pegem Akademi

 4. ERKAN S.(2004) ,Örnek Grup Rehberliği Etkinlikleri. Ankara: Pegem Akademi

 5. (2011), Ortaöğretim Rehberlik ve Yönlendirme Dersi Programı, Ankara: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 6. (2007), İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı İlköğretim Etkinlik Örnekleri, Ankara: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel MüdürlüğüVoval 8ERİMLİ DERS ÇALIŞMA OYUNU

oval 2oval 7

oval 5oval 9

oval 3oval 19oval 11oval 12oval 17oval 10oval 13oval 14oval 15oval 16oval 18


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət