Ana səhifə

Programul celei de a xvii-a Conferinţe Naţionale pentru Ştiinţa Solului


Yüklə 0.49 Mb.
səhifə1/31
tarix03.05.2016
ölçüsü0.49 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31


Societatea Naţională Română pentru Ştiinţa Solului 2003

programul

celei de a XVII-a

Conferinţe Naţionale pentru Ştiinţa Solului

“UTILIZAREA SOLURILOR, PROTECŢIA MEDIULUI AMBIANT ŞI DEZVOLTAREA RURALĂ DIN PARTEA DE VEST A ROMÂNIEI”


“SOIL RESOURCE USE, ENVIRONMENT PROTECTION AND RURAL DEVELOPMENT FROM THE WESTERN PART OF ROMANIA”


Timişoara



25 – 30 august 2003

SPONSORI


MINISTERUL EDUCAŢIEI CERCETĂRII ŞI TINERETULUI

INSTITUTUL DE CERCETĂRI PENTRU PEDOLOGIE ŞI AGROCHIMIE

UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI MEDICINĂ VETERINARĂ A BANATULUI

UNIVERSITATEA DE ŞTIINŢE AGRONOMICE ŞI MEDICINĂ VETERINARĂ BUCUREŞTI

UNIVERSITATEA “VASILE GOLDIŞ” ARAD

UNIVERSITATEA ORADEA

DIRECŢIILE SILVICE TIMIŞ, ARAD, BIHOR

STAŢIUNEA DE CERCETARE ŞI DEZVOLTARE AGRICOLĂ LOVRIN

STAŢIUNEA DE CERCETARE ŞI DEZVOLTARE AGRICOLĂ ORADEA

STAŢIUNEA DE CERCETARE VINI-VITICOLĂ MINIŞ ARAD

S. C. AGROFAM HOLDING FETEŞTI

AGROPLANT SRL

BASF

CLIV S. A. CONSTANŢA

COMPO

DACROM PRIMEX

EUROPEAN DRINKS

MONSANTO

NATUREVO

S.C. PROD-AGRO-BIAN ARAD

S. C. VICTORIA INTERMED SRL

STAŢIUNEA DE DEZVOLTARE POMICOLĂ STREJEŞTI

SYNGENTA AGRO SRL

TERRA UNICA

Organizatori
SOCIETATEA NAŢIONALĂ ROMÂNĂ PENTRU ŞTIINŢA SOLULUI

INSTITUTUL DE CERCETĂRI PENTRU PEDOLOGIE ŞI AGROCHIMIE

Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară a Banatului

universitatea de vest timişoara

Universitatea “Vasile Goldiş” Arad

Universitatea Oradea

Universitatea Politehnică Timişoara

Oficiile de Studii şi Cercetări Pedologice Timiş, Arad, Bihor


Direcţiile JUDEŢENE PENTRU AGRICULTURĂ Timiş, Arad, Bihor

Direcţiile JUDEŢENE silvice Timiş, Arad, Bihor

COMITET DE PATRONAJ

Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului

Academia de Ştiinţe Agricole şi Silvice “Gheorghe Ionescu Şişeşti” Bucureşti

Ministerul Agriculturii, Pădurilor, Apelor şi Mediului


comitetul onorific de organizare

ILIE SÂRBU – Ministrul Agriculturii, Pădurilor, Apelor şi Mediului

Prof. dr. ALEXANDRU ATANASIU – Ministrul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului

Prof. dr. doc. CRISTIAN HERA – Preşedintele Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice, m. c. Academia Română

Acad. Prof. dr. IOAN PĂUN OTIMAN – Rectorul USAMV a Banatului

Prof. dr. IOAN ALECU – Rectorul USAMV Bucureşti

Prof. dr. AUREL ARDELEANU – Rectorul Universităţii “Vasile Goldiş” – Arad

Prof. dr. TEODOR MAGHIAR – Rectorul Universităţii Oradea

Dr. ing. IULIAN PUŞCĂ – Directorul SCDA Lovrin

Dr. ing. DUMITRU ION – Dir. General al Regiei Naţionale a Pădurilor

Ing. VALENTIN APOSTOL – Preşedintele Societăţii Naţionale de Îmbunătăţiri Funciare

Preşedinţii Consiliilor Judeţene Timiş, Arad, Bihor


comitetul executiv de organizare

Preşedinte


Prof. Dr. ing. SEVASTIAN UDRESCU – USAMV Bucureşti

Preşedinte executiv


Dr. ing. DORIN ŢĂRĂU – OSPA Arad

Vicepreşedinţi


Prof. Dr. ing. MIHAIL DUMITRU, Director – I.C.P.A. Bucureşti, membru titular ASAS

Prof. dr. IACOB BORZA – USAMV Timişoara


Coordonatori ştiinţifici


Dr. ing. IOAN MUNTEANU – membru titular ASAS

Prof. Dr. ing. NICOLAE FLOREA – membru titular ASAS

Dr. ing. DORIN ŢĂRĂU – OSPA Arad

Membri


Prof. Dr. IOAN ALECU – Rector USAMB Bucureşti

Dr. ing. NICOLAE GEAMBAŞU – ICAS Bucureşti

Dr. DELIU BEUTURĂ – Director OSPA Timiş

Dr. HORIA VLAD – Director OSPA Arad

Dr. TEODOR JURCUŢ – Director OSPA Bihor

Dr. IULIAN PUŞCĂ – Director SCDA Lovrin

Prof. Dr. GHEORGHE IANOŞ – Universitatea de Vest

Prof. Dr. GHEORGHE ROGOBETE – Universitatea Politehnică Timişoara

Prof. Dr. EUGEN TEODOR MAN – Universitatea Politehnică Timişoara

Prof. dr. PETRICĂ GUŞ – Decan Facultatea de Agricultură, USAMV Cluj Napoca

Prof. dr. IOAN RUSU – USAMV a Banatului

Prof. dr. ROMICĂ MOCANU – Filiala Oltenia a SNRSS

Dr. GHEORGHE CIOBANU – Director SCDA Oradea

Dr. VIOREL VĂTĂMANU –SCDA Caracal

Dr. EMILIAN NEGRILĂ – Director SCDA Teleorman

Dr. GHEORGHE CRAIOVEANU – Director OSPA Gorj

Dr. ŞTEFAN POIENARU – Director S. C. Agrofam Holding Feteşti

Dr. GHEORGHE DUMITRU – Director SCSN Dăbuleni

Dr. AVRAM JAMPA – Director OSPA Hunedoara

DR. ROMULUS ŞTIUCĂ – Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Delta Dunării

Dr. MARCEL BULARDA – Director SCDA Brăila

ION CREANGĂ – Director OSPA Argeş

GHEORGHE RUS – Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală Arad

NICOLAE OPREA – Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală Timiş

FLORIAN PAVEL – Direcţia pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală Bihor

Ing. ADAM CRĂCIUNESCU – Direcţia Judeţeană Silvică Arad

Ing. NICUŞOR GHOERGHE ŢÎŢU – Direcţia Judeţeană Silvică Timiş

Dr. ing. MIHAI HERMAN – Direcţia Judeţeană Silvică Bihor

Dr. ing. Marioara Nicolaescu – Director OSPA Constanţa

Dr. ing. Gheorghe Ciobanu – Director Staţiunea de Cercetare şi Dezvoltare Agricolă Oradea

Dr. ing. Mihai Duma – Director Staţiunea de Cercetare şi Dezvoltare Vini-Viticolă Miniş

COMITETUL ŞTIINŢIFIC

Prof. dr. Mihail Dumitru

Prof. dr. Nicolae Florea

Dr. Ioan Munteanu

Dr. Elisabeta Dumitru

Dr. Constantin Crăciun

Prof. dr. Radu Lăcătuşu

Prof. dr. Victor Giurgiu

Ing. Stelian Cârstea

Dr. Nicolae Geambaşu

Dr. Cătălin Simota

Dr. Virgil Vlad

Dr. Mihai Toti

Dr. Sorin Matei

Dr. Sorin Ştefănescu

Prof. Alexandru Teodorescu



PROGRAMUL GENERAL

al celei de a XVII-a Conferinţă Naţională pentru Ştiinţa Solului

Timişoara 25 – 30 august 2003

25 august

- Sesiunea şi înregistrarea participanţilor

26 – 27 august

- Prezentarea şi discutarea lucrărilor ştiinţifice şi a posterelor;

- Adunarea Generală a Societăţii Naţionale Române pentru Ştiinţa Solului



- 26 august după amiază – aplicaţie de teren

28 – 30 august

- Excursii de studiu

Notă:


  • În acest program au fost incluse lucrările primite până la data de 1 august 2003.

  • Prezentarea lucrărilor din şedinţa plenară se va înscrie în 25 de minute, iar cea a lucrărilor din comisii şi simpozioane în 15 minute, inclusiv discuţii.

  • Participanţii cu lucrări neînscrise în program se vor adresa preşedintelui de comisie pentru a-şi programa lucrarea în limita timpului disponibil în cadrul şedinţelor în a căror tematică se încadrează.

  • Lucrările nesusţinute sau neprezentate ca poster nu se vor publica.

  • Preşedinţii comisiilor sunt:

  • Elisabeta Dumitru – Comisia I (Fizica şi tehnologia solului) + ISTRO

  • Constantin Crăciun – Comisia II (Chimia şi mineralogia solului)

  • Sorin Matei – Comisia III (Biologia solului)

  • Aurel Dorneanu – Comisia IV (Fertilitatea solului şi nutriţia plantei)

  • Ioan Munteanu – Comisia V (Geneza, clasificarea şi cartografia solului)

  • Nicolae Geambaşu – Comisia VI (Solul şi mediul înconjurător)

PROGRAM GENERAL DETALIAT

ZIUA

ORA

ACŢIUNEA - LOCUL

25 august

1000 - 2000

Primirea şi înregistrarea participanţilor – Holul Universităţii

26 august

900 - 1000

Primirea şi înregistrarea participanţilor – Holul Universităţii




1000 – 1100

Şedinţa Plenară de deschidere – Aula USAMV a Banatului




1100 - 1300

Prezentare de lucrări în plen – Aula USAMV a Banatului




1500 - 1900

Deplasare în teren – Halda de cenuşă CET Timişoara de la Utvin – Sân Mihai şi Pădurea Chevereşu Mare

27 august

900 - 1300

Prezentări de referate pe comisii şi simpozioane, astfel:







Amf. 1 Agro: I – FIZICA ŞI TEHNOLOGIA SOLULUI + ISTRO*)







Amf. 2 Agro: II + IV – CHIMIA ŞI MINERALOGIA SOLULUI

- FERTILITATEA SOLULUI ŞI NUTRIŢIA PLANTEI









Amf. 1 Zoo: III – BIOLOGIA SOLULUI







Amf. 2 Zoo: V – GENEZA, CLASIFICAREA ŞI CARTOGRAFIA SOLURILOR







Sala ID1: VI – SOLUL ŞI MEDIUL ÎNCONJURĂTOR







Sala ID2: Simp. I – SCHIMBĂRILE CLIMATICE GLOBALE SECETA, DEŞERTIFICAREA ŞI DEGRADAREA TERENURILOR







Lab. Agrochimie: Simp. II – EVALUAREA ŞI UTILIZAREA TERENURILOR







Lab. Îmb. funciare: Simp III – SILVICULTURA ÎN RELAŢIE CU SOLUL ŞI STAŢIUNILE FORESTIERE







Lab. Pedologie: Simp. IV – MODELAREA MATEMATICĂ ŞI TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI







*) Filiala Română a organizaţiei Internaţionale pentru Lucrările Solului (ISTRO). Include şi adunarea generală a acesteia.




1300 - 1400

Dare de seamă şi alegeri pe Comisii

  • Comisia I + ISTRO – Amf. 1 Agro

  • Comisia II – Amf. 2 Agro

  • Comisia III – Amf. 1 Zoo

  • Comisia IV – Amf. 2 Zoo

  • Comisia V – Sala ID1

  • Comisia VI – Sala ID2




1600 - 1800

Vizionarea posterelor în Holul Universităţii




1800 - 2000

Adunarea generală a societăţii Române pentru Ştiinţa Solului – Aula Universităţii

28-30 august

Aplicaţii de teren (vezi ghidul excursiilor)

Programul prezentării lucrărilor ştiinţifice

(plenar, comisii şi simpozioane)



Marţi 26 august

Sala

AULA UNIVERSITĂŢII



Orele 1000 - 1300

Şedinţa Plenară de Deschidere a Conferinţei



  • Cuvântul de deschidere a preşedintelui SNRSS

  • Cuvinte de salut

COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE

  • DEZVOLTAREA RURALĂ ÎN JUDEŢELE TIMIŞ, ARAD ŞI BIHOR – IOAN PĂUN OTIMAN, Teodor Eugen MAN

  • SUSTAINABLE USE OF SOIL RESOURCES IN HUNGARY – GYORGY VARALLYAY

  • PRIVIRE GENERALĂ ASUPRA MONITORINGULUI CALITĂŢII SOLULUI – MIHAIL DUMITRU, CONSTANTIN Ciobanu, Alexandrina Manea, StELIAN Cârstea, Eugenia Gamenţ, Nicoleta VrÎnceanu, Tănase Veronica, Irina Calciu

  • SOLUL ŞI TERENUL. O ABORDARE INTEGRATĂ TIPOLOGICĂ ŞI TOPOLOGICĂ – NICOLAE FLOREA, IOAN MUNTEANU, ION PICIU, GHEORGHE IANOŞ, IRINA MOISE

  • ESTIMAREA ZONĂRII UNOR INDICATORI FIZICI APLICATIVI – ANDREI CANARACHE, SORINA DUMITRU, ELISABETA DUMITRU, ROXANA ENACHE

  • PREVENIREA ŞI COMBATEREA DEŞERTIFICĂRII ÎN ROMÂNIA (proiect româno-spaniol) – IOAN MUNTEANU, MIHAIL DUMITRU, DAVID BURGOS, ANDREI CANARACHE, NICOLAE GEAMBAŞU, ANTON GEICU



Miercuri 27 august

Sala

Amf. 1 Agro



Orele 900 – 1300

Comisia I. FIZICA ŞI TEHNOLOGIA SOLULUI + ISTRO

Moderatori: ANDREI CANARACHE, VALERIU MOCA


  • FIZICA ŞI TEHNOLOGIA SOLULUI

Tema 8: SOLUL ŞI ÎMBUNĂTĂŢIRILE FUNCIARE


  • ISTRO

Tema 5: LUCRĂRILE SOLULUI, CONSERVAREA SOLULUI ŞI A APEI
FIZICA ŞI TEHNOLOGIA SOLULUI


  • UNELE REZULTATE ALE CERCETĂRILOR PRIVIND FOLOSIREA IRIGAŢIILOR ÎN DIFERITE CONDIŢII DE SOL ŞI CLIMĂ DIN ROMÂNIA – GH. CRUTU, N. GRUMEZA

  • STUDII DE DRENAJ PE PRINCIPALELE TIPURI DE SOLURI CU EXCES DE UMIDITATE DIN PARTEA DE VEST A ROMÂNIEI T. E. MAN, GH. ROGOBETE, LAURA CONSTANTINESCU,
    F. POPESCU

  • IMPACTUL LUCRĂRILOR ANTIEROZIONALE ASUPRA SOLURILOR DIN ZONA COLINARĂ A JUDEŢULUI BUZĂU ALEXANDRA RADU, M. MUŞAT, A. ENE

  • EFECTELE VARIAŢIEI DE VOLUM A SOLULUI ASUPRA CONSTRUCŢIILOR HIDROTEHNICE LA SÂNNICOLAU MARE - R. BERTICI, GH. ROGOBETE, D. BEUTURĂ

ISTRO


  • PROPRIETĂŢILE FIZICO-MECANICE ALE SOLONEŢULUI MOLIC DIN REPUBLICA MOLDOVA - VALENTINA ANDRIUCA

  • IMPACTUL COMPACTĂRII SOLULUI ÎN MOLDOVA – V. UNGUREANU

  • CERCETĂRI PRIVIND PRETABILITATEA PRINCIPALELOR SOLURI DIN TRANSILVANIA LA DIFERITE SISTEME DE LUCRARE A SOLULUI – P. GUŞ, T. RUSU

  • CERCETĂRI PRIVIND INFLUENŢA UNOR TEHNOLOGII ASUPRA PRODUCŢIEI ŞI CALITĂŢII UNEI PAJIŞTI TEMPORARE - IRINA ŢĂRĂU, I. BORZA, D. ŢĂRĂU

  • COMPONENTE ALE SISTEMELOR TEHNOLOGICE AGRICOLE DE CULTURĂ A PLANTELOR PENTRU CONSERVAREA SOLULUI - IRINA CALCIU, ELISABETA DUMITRU, ROXANA ENACHE, OLGA GAŢE



Miercuri 27 august

Sala

Amf. 2 Agro



Orele 900 – 1300

Comisia II. CHIMIA ŞI MINERALOGIA SOLULUI

Comisia IV. FERTILITATEA SOLULUI ŞI NUTRIŢIA PLANTEI

Tema 2: CHIMIA ŞI MINERALOGIA SOLULUI

Moderatori: GHEORGHE ROGOBETE
Tema 7: FERTILITATEA SOLULUI ŞI NUTRIŢIA PLANTEI

Moderatori: IACOB BORZA, IOAN RUSU


CHIMIA ŞI MINERALOGIA SOLULUI


  • IMPACTUL MINERALELOR ARGILOASE ASUPRA UNOR POPULAŢII DE MICROORGANISME DIN SOL - C. CRĂCIUN, MIHAELA LUNGU, M. DANA

  • METODĂ ADAPTATĂ PENTRU DETERMINAREA CARBONULUI ORGANIC DIN PROBE CU CONŢINUT RIDICAT DE MATERIE ORGANICĂ - AURORA MATEI

FERTILITATEA SOLULUI ŞI NUTRIŢIA PLANTEI




  • SOIL PHOSPHATE REGIME IN THE PROFILE OF COMPACTED SOILS AND POSSIBILITIES OF ITS IMPROVEMENT – K. VOPLAKAL

  • SORTIMENTUL DE ÎNGRĂŞĂMINTE OBŢINUTE INDUSTRIAL ŞI PERSPECTIVELE DE SATISFACERE A CERINŢELOR ACTUALE PENTRU FERTILIZAREA CULTURILOR AGRICOLE - EMILIA DORNEANU, A. DORNEANU

  • FOLOSIREA ÎNGRĂŞĂMINTELOR ORGANICE, MIJLOC IMPORTANT DE CREŞTERE A FERTILITĂŢII HALDELOR DE STERIL - ANA MARIA MOCANU, R. MOCANU, M. SUSINSKI

  • PROFESORUL DR. POMPEI LIVIU MUREŞANU, INIŢIATOR AL STUDIILOR DE AGROCHIMIE ŞI BIOCHIMIA SOLURILOR DIN PARTEA DE VEST A ROMÂNIEI - A. CONTREA

  • CARACTERIZAREA CAPACITĂŢII DE TAMPONARE A COMPONENTELOR SUBSTRATURILOR NUTRITIVE TRATATE CU SOLUŢII DE POLIMERI MALEICI - F. FILIPOV, GABRIELLE CHARLOTTE CHITANU, DANA-MIHAELA SUFLET, O. TOMIŢĂ, LUCIA DRAGHIA



Miercuri 27 august

Sala

Amf. 1 Zoo



Orele 900 – 1300

Comisia III. BIOLOGIA SOLULUI

Moderatori: AUREL ARDELEAN, GABI-MIRELA MATEI
Tema 4: BIOLOGIA, ECOLOGIA SOLULUI ŞI A PLANTEI


  • MODIFICAREA STĂRII DE NUTRIŢIE A MĂRULUI GOLDEN DELICIOUS ÎN PLANTAŢIA POMICOLĂ DE SCPP CARANSEBEŞ CA URMARE A POLUĂRII ECOSISTEMULUI POMICOL CU REZIDUURI DE LA OŢELĂRIE - MIHAELA LUNGU

  • EVOLUŢIA COMUNITĂŢILOR DE MICROORGANISME HETEROTROFE DIN SOLUL BRUN LUVIC VERTIC PSEUDOGLEIZAT SUPUS BIOREMEDIERII IN SITU ÎN CÂMPUL EXPERIMENTAL ALBOTA-ARGEŞ - ANCA VOICULESCU, M. TOTI, GABRIELA MIHALACHE, CAROLINA CONSTANTIN, M. MIHALACHE

  • EFECTUL DIFERITELOR MĂSURI DE BIOREMEDIERE ASUPRA STRUCTURII ŞI DIMENSIUNII COMUNITĂŢILOR DE BACTERII ŞI CIUPERCI – ALBOTA, 2002 - ANCA VOICULESCU,
    M. DUMITRU, GABRIELA MIHALACHE, D. M. MOTELICĂ

  • INFLUENŢA EXUDATELOR RADICULARE ASUPRA SOLULUI DIN RIZOPLANUL PLANTELOR INOCULATE CU BACTERII DIAZOTROFE - S. MATEI, GABI-MIRELA MATEI

  • SUCCESIUNEA POPULAŢIILOR FUNGICE PE PARCURSUL SEZONULUI DE VEGETAŢIE AL PORUMBULUI CULTIVAT PE UN SOL BRUN ROŞCAT POLUAT EXPERIMENTAL CU ŢIŢEI - GABI-MIRELA MATEI, S. MATEI, M. TOTI

  • EVIDENŢIEREA MODIFICĂRILOR CANTITATIVE ŞI CALITATIVE ALE BACTERIILOR HETEROGENE DIN UNELE SOLURI SĂRĂTURATE DIN CÂMPIA BRĂILEI - GABRIELA MIHALACHE, M. MIHALACHE, ANCA VOICULESCU, NINETA RIZEA

  • CONŢINUTUL DE HIDROCARBURI AROMATICE POLINUCLEARE (HAP) ÎN SOLURI POLUATE CU ŢIŢEI - CAROLINA CONSTANTIN, M. DUMITRU, M. TOTI, CRISTINA IVANA

  • CONSERVAREA DIVERSITĂŢII VEGETALE ÎN ZONA DE VEST A ROMÂNIEI – A. ARDELEAN, VIOLETA BURUIANĂ, LAVINIA MADOŞA

  • PROIECTUL PIN-MATRA – ASOCIAŢII VEGETALE PE SOLURILE SĂRĂTUTROASE ÎN VESTUL ROMÂNIEI – A. ARDELEAN, VIOLETA BURUIANĂ, LAVINIA MADOŞA



Miercuri 27 august

Sala

Amf. 2 Zoo



Orele 900 – 1300

Comisia V. GENEZA, CLASIFICAREA ŞI CARTOGRAFIA SOLURILOR

Moderatori: NICOLAE FLOREA, NICOLAE BĂCĂINŢAN
Tema 1: GENEZA, CLASIFICAREA ŞI CARTOGRAFIA SOLURILOR


  • EVOLUŢIA SOLULUI ÎN TIMP ŞI SPAŢIU ÎN CÂMPIILE PERIGLACIARE LOESSICE ÎN PLEISTOCENUL SUPERIOR - N. FLOREA, M. MIHALACHE

  • Clasificarea solurilor montane incomplet evOluate din pamirul occidental – V. CERBARI

  • SOLURILE TERRA ROSSA DIN ROMÂNIA – M. PARICHI, ANCA-LUIZA STĂNILĂ

  • MICROZONAREA PEDOGEOCLIMATICĂ A JUDEŢULUI BRAŞOV – N. BĂCĂINŢAN,
    V. PEREPELIŢĂ, GH. ŞANDOR, G. ZĂGREANU

  • FORMATION OF FLUFFY HORIZON OF SOLONCHAK FROM EUPHRATES FLOODPLAIN -
    N. FLOREA, K. AL JOUMAA

  • CONSIDERAŢII ASUPRA APLICĂRII CONCEPTELOR DE ECHILIBRU ŞI NE-ECHILIBRU LA SISTEMELE DE SOLURI - I. MUNTEANU



Miercuri 27 august

Sala

ID1



Orele 900 – 1300

Comisia VI. SOLUL ŞI MEDIUL ÎNCONJURĂTOR

Moderatori: GHEORGHE IANOŞ, RADU LĂCĂTUŞU
Tema 10: SOL, MEDIU, SĂNĂTATE


  • CONSIDERAŢII PRELIMINARE ASUPRA CONCENTRAŢIEI RUBIDIULUI (FORME MOBILE) ÎN SOLURILE DIN BANAT – GH. IANOŞ, I. GERGEN, D. BEUTURĂ

  • CONSIDERAŢII PRELIMINARE ASUPRA CONCENTRAŢIEI LITIULUI (FORME MOBILE) ÎN SOLURILE DIN BANAT – I. GERGEN, GH. IANOŞ, CLARA TUDOR, LILIANA BREI

  • ONCOINDUCTORI ÎN SISTEMUL SOL-PLANTĂ – APĂ ÎN AREALELE DIN JUDEŢELE ILFOV, VASLUI ŞI DIN ZONA PERIFERICĂ A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI – R. LĂCĂTUŞU, MIHAELA LUNGU, BEATRICE KOVACSOVICS, DOINA PLAXIENCO, NINETA RIZEA, CAROLINA CONSTANTIN, I. RÎŞNOVEANU, DANIELA MIHALACHE, MIHAELA PREDA, RODICA LAZĂR

  • STABILIREA CONCEPTULUI DE AGRESIVITATE A CARACTERISTICILOR FIZICE, CHIMICE ŞI BIOLOGICE ALE SOLULUI ASUPRA ELEMENTELOR SUBTERANE ALE STAŢIILOR ELECTRICE - M. TOTI, M. MIHALACHE, ANCA VOICULESCU, NICOLETA VRÎNCEANU, D. M. MOTELICĂ,
    G. CIPĂIANU

  • DINAMICA BIODEGRADĂRII ŢIŢEIULUI ÎN SOLUL BRUN LUVIC VERTIC PSEUDOGLEIZAT SUPUS BIOREMEDIERII IN SITU ÎN CÂMPUL EXPERIMENTAL ALBOTA, ARGEŞ - M. TOTI,
    M. DUMITRU, ANCA VOICULESCU, CAROLINA CONSTANTIN, M. MIHALACHE, S. MATEI

  • EVOLUŢIA FENOMENULUI DE POLUARE A SOLULUI ŞI APEI FREATICE CU ŢIŢEI ŞI REZIDUURI PETROLIERE ÎN SECTORUL TERMINAL AL AGESTRULUI PRAHOVEI –
    C. IORDĂCHESCU

  • STUDIU PRIVIND POLUAREA SOLULUI CU METALE GRELE ÎN VECINĂTATEA UZINELOR ACUMULATORUL – NEFERAL. I. TESTE EXPLORATORII - MIHAELA ULMANU, THEODORA MATSI, ILDIKO ANGER, ELEONORA NEAGU, EUGENIA GAMENŢ, M. DUMITRU, GEORGIANA OLĂNESCU, ELISABETA DUMITRU

  • STUDIU PRIVIND POLUAREA SOLULUI CU METALE GRELE ÎN VECINĂTATEA UZINELOR ACUMULATORUL – NEFERAL. II. SUPRAFAŢA DE TEREN AFECTATĂ ŞI IMPACTUL ASUPRA VEGETAŢIEI - EUGENIA GAMENŢ, M. DUMITRU, MIHAELA ULMANU, ILDIKO ANGER, GEORGIANA OLĂNESCU, VERONICA TĂNASE, ROXANA ENACHE



Miercuri 27 august

Sala

ID2



Orele 900 – 1300

Simpozion I – SCHIMBĂRILE CLIMATICE GLOBALE, SECETA, DEŞERTIFICAREA ŞI DEGRADAREA SOLURILOR

Moderatori: MARIOARA NICOLAESCU, VICTOR VĂTĂMANU
Tema 3: SCHIMBĂRILE CLIMATICE GLOBALE, SECETA, DEŞERTIFICAREA ŞI DEGRADAREA SOLURILOR


  • ENVIRONMENTAL STRESSES INDUCED BY SALINITY/ALKALINITY IN THE CARPATHIAN BASIN – GY. VARALLYAY

  • RISCUL DE ALUNECARE A VERSANŢILOR DIN PODIŞUL MOLDOVEI – D. PUJINĂ

  • EROZIUNEA ŞI AFLUENŢA ALUVIONARĂ DIN ZONA DE INFLUENŢĂ EXCESIVĂ PRIVIND TRANSPORTUL DE ALUVIUNI A ACUMULĂRII CUIBUL VULTURILOR - GH. PURNAVEL, N. POPA, E. FILICHE, V. NĂSTASĂ, G. PETROVIVI

  • SECETA ŞI ARŞIŢA – FACTORI LIMITATIVI AI PRODUCŢIEI AGRICOLE ÎN CÂMPIA ROMANAŢILOR - V. V. VĂTĂMANU, N. TANISLAV, OLGA FLONCA

  • Posibilităţi de recultivare a terenurilor degradate din perimetrul carierei husnicioara – mehedinţi – C. ROŞCULETE, R. MOCANU, V. V. VĂTĂMANU, ELENA ROŞCULETE

  • RISCUL DE DEŞERTIFICARE ŞI PROCESE DE DEGRADARE A SOLURILOR DIN DOBROGEA - MARIOARA NICOLAESCU



Miercuri 27 august

Sala

Lab. Agrochimie



Orele 900 – 1300

Simpozion II – EVALUAREA ŞI UTILIZAREA TERENURILOR

Moderatori: DORIN ŢĂRĂU, ION CREANGĂ
Tema 6: Evaluarea şi utilizarea terenurilor

Tema 11: Resursele de sol şi dezvoltarea rurală




  • SOLURILE DIN ZONA MONTANĂ MIJLOCIE ŞI ÎNALTĂ A JUDEŢULUI ARGEŞ, CUPRINSĂ ÎNTRE TOPOLOG ŞI DÂMBOVIŢA; CARACTERISTICI, FACTORI LIMITATIVI ŞI MĂSURI AMELIORATIVE - I. CREANGĂ, D. B. BUCUR, R. D. BUŞU

  • SOLUŢII PRIVIND REFACEREA ECOLOGICĂ A TERENURILOR AFECTATE DE EXPLOATĂRI MINIERE DIN INCINTA MĂGURENI-TUFENI (JUD. DÎMBOVIŢA) ŞI VERNEŞTI (JUD. BACĂU) -
    I. RÎŞNOVEANU, ALEXANDRINA MANEA, DOINA PLAXIENCO, DANIELA MIHALACHE, MIHAELA PREDA, NINETA RIZEA, VERONICA TĂNASE, NICOLETA VRÎNCEANU, C. ROŞU, I. POPESCU

  • SOLURILE ANTROPICE DIN CARIERA HUSNICIOARA JUDEŢUL MEHEDINŢI ŞI ÎNSUŞIRILE PEDO-AGROCHIMICE - R. MOCANU, M. SUSINSKI, ANA MARIA MOCANU

  • RESURSELE FUNCIARE ŞI DE SOL DIN VESTUL ROMÂNIEI, STAREA ACTUALĂ ŞI PERSPECTIVE - I. BORZA, D. ŢĂRĂU, H. VLAD, T. JURCUŢ, N. GEAMBAŞU

  • CARACTERIZAREA CAPACITĂŢII DE TAMPONARE A COMPONENTELOR SUBSTRATURILOR NUTRITIVE TRATATE CU SOLUŢII DE POLIELECTROLIŢI MALEICI – F. FILIPOV, GABRIELLE CHARLOTTE CHITANU, DANA-MIHAELA SUFLET, O. TOMIŢĂ, LUCIA DRAGHIA



Miercuri 27 august

Sala

Lab. Îmb. funciare



Orele 900 – 1300

Simpozion IIISilvicultura în relaţie cu solul şi staţiunile forestiere

Moderatori: Nicolae geambaşu
Tema 9: Silvicultura în relaţie cu solul şi staţiunile forestiere


  • UTILIZAREA RAPORTULUI C/P ALĂTURI DE RAPORTUL C/N ÎN CARACTERIZAREA UNOR SOLURI FORESTIERE (STUDIU DE CAZ) - N. GEAMBAŞU, AURELIA SURDU

  • PROBLEMA STOCĂRII CARBONULUI ÎN SOLURILE FORESTIERE. ASPECTE METODOLOGICE ŞI NOILE ASPECTE PRELIMINARE - N. GEAMBAŞU, AURELIA SURDU

  • CERCETĂRI PRIVIND CREAREA BAZEI DE DATE PEDOLOGICE FORESTIERE ŞI STABILIREA INDICILOR DE DIAGNOSTIC ÎN CAZUL SOLURILOR BRUNE EU-MEZOBAZICE - F. DĂNESCU, AURELIA SURDU, C-TIN PRIGOREANU

  • GESTIONAREA DURABILĂ A PĂDURILOR DIN DIRECŢIA SILVICĂ TIMIŞ – N. Geambaşu,
    GH. ŢÎŢU, F. BORLEA

  • CONSERVAREA BIODIVERSITĂŢII ÎN PĂDURILE DIRECŢIEI SILVICE BIHOR – M. HERMAN

  • TEHNOLOGII PRIVIND GOSPODĂRIREA ŞI CONSERVAREA SILVOSISTEMELOR DIN DIRECŢIA SILVICĂ ARAD – A. CRĂCIUNESCU

  • STOCAREA CARBONULUI ÎN ECOSISTEMELE FORESTIERE DIN ROMÂNIA – V. BLUJDEA

  • ÎMPĂDURIREA TERENURILOR DEGRADATE DIN SUD-ESTUL ŢĂRII – C. CONSTANDACHE



Miercuri 27 august

Sala

Lab. Pedologie



Orele 900 – 1300

Simpozion IVModelare matematică şi tehnologia informaţiei în ştiinţa solului

Moderatori: CĂTĂLIN SIMOTA, VIRGIL VLAD
Tema 12: Modelare matematică şi tehnologia informaţiei în ştiinţa solului


  • FUNDAMENTAREA PEDOLOGICĂ ÎN MODELAREA MATEMATICĂ A PROCESELOR ECOPEDOLOGICE - VL. IACOVLEV, A. TĂRÂŢĂ, A. COJOCARU, E. STRATULAT, V. JABIN

  • UTILIZAREA MODELELOR AGROPEDOCLIMATICE DE PROGNOZĂ A RECOLTELOR PENTRU EVALUAREA POTENŢIALULUI AGRICOL AL României în context european - c. simota, g. cojocaru, m. dumitru

  • SISTEMUL SUPORT DE DECIZII ŞI EXPERTIZĂ PRIVIND TERENURILE AGRICOLE “DexTer” –
    V. VLAD

  • SISTEMUL INFORMATIC GEOGRAFIC AL RESURSELOR DE SOL ALE ROMÂNIEI “SIG-STAR-200”: METODOLOGIE DE REALIZARE ŞI PRINCIPALELE APLICAŢII - RUXANDRA VINTILĂ,
    I. MUNTEANU, G. COJOCARU, GH. CURELARIU, MARCELA JALBĂ, I. NILCA, I. PITICU, CRISTINA RADNEA, I. RÎŞNOVEANU, CRISTINA ŞILEŢCHI, M. TRANDAFIR. DIANA TURNEA, GEORGETA UNTARU, RODICA VESPREMEANU

  • ROLUL FUNCŢIILOR MATEMATICO-EURISTICE ÎN MODERNIZAREA METODOLOGIEI DE BONITARE ECOLOGICĂ - D. ŢĂRĂU, D. TRETA, I. PUŞCĂ, IRINA ŢĂRĂU

  • UTILIZAREA SISTEMELOR INFORMAŢIONALE GEOGRAFICE ÎN GESTIONAREA ŞI EVALUAREA TERENURILOR AGRICOLE CU AMENAJĂRI DE DESECARE ŞI DRENAJ SUBTERAN – V. MOCA

  • UTILIZAREA BAZELOR DE DATE AGROPEDOCLIMATICE ŞI DE DEZVOLTARE RURALĂ ŞI A MODELELOR DE SIMULARE MATEMATICĂ PENTRU IMPLEMENTAREA DIRECTIVELOR UNIUNII EUROPENE IN DOMENIUL AGRICULTURII ŞI MEDIULUI - C. SIMOTA, M. DUMITRU

  • SISTEMUL JUDEŢEAN DE MONITORIZARE SOL_TEREN PENTRU AGRICULTURĂ (“SJMS_T AG”) JUDEŢUL AEGEŞ - REZULTATE ŞI DISCUŢII - I. CREANGĂ, FILICA GEORGESCU, D. G. BUCUR, C. ZAMFIR, R. D. BUŞU




Miercuri 27 august

Holul Universităţii

Orele 1600 – 1800

VIZIONAREA POSTERELOR


TEMA 1. Geneza, clasificarea şi geografia solurilor

  • CONSIDERAŢII PRIVIND INFLUENŢA MATERIALULUI PARENTAL ŞI A ROCII SUBIACENTE ASUPRA FORMĂRII ŞI EVOLUŢIEI SOLURILOR DINZONA GHEŢARI-POIANA CĂLINEASA (BIHORUL NORDIC) - M. PARICHI, A. REIF, ANCA-LUIZA STĂNILĂ

  • IDENTIFICAREA TRĂSĂTURILOR SPECIFICE ALE SOLURILOR DIN VALEA SOMEŞULUI MIC ÎN (ZONA APAHIDA) - P. GUŞ, H. CACOVEANU, H. FODOR, I. PRODAN

  • CONSIDERAŢII ASUPRA CERNOZIOMURILOR DE LA LOVRIN - M. MIHALACHE, S. UDRESCU, M.MUŞAT, GH.GÂŢĂ, VALENTINA COTEŢ

  • CARACTERISTICI MICROMORFOLOGICE ALE MIGRĂRII PLASMEI ÎNTR-UN SOL AFECTAT DE EROZIUNE - DANIELA RĂDUCU, V. MORĂRESCU

  • APLICAŢII ALE ANALIZEI DE IMAGINE ÎN STUDIUL POROZITĂŢII SOLULUI ÎN VEDEREA ELABORĂRII UNOR RECOMANDĂRI DE CONSERVARE ŞI AMELIORARE A STRUCTURII SOLURILOR AGRICOLE. I. POROZITATEA TOTALĂ - DANIELA RĂDUCU, NADIA VIGNOZZI, MARCELLO PAGLIAI, ROXANA ENACHE

  • APLICAŢII ALE ANALIZEI DE IMAGINE ÎN STUDIUL POROZITĂŢII SOLULUI ÎN VEDEREA ELABORĂRII UNOR RECOMANDĂRI DE CONSERVARE ŞI AMELIORARE A STRUCTURII SOLURILOR AGRICOLE. II. POROZITATEA CUANTIFICATĂ DUPĂ FORMĂ ŞI MĂRIME - DANIELA RĂDUCU, NADIA VIGNOZZI, MARCELLO PAGLIAI, ROXANA ENACHE

  • HARTA SOLURILOR DOBROGEI LA SC 1:200.000 – ACTUALIZATĂ ÎN SISTEMUL ROMÂN DE TAXONOMIE A SOLURILOR (SRTS) ŞI BAZA MONDIALĂ DE REFERINŢĂ PENTRU RESURSELE DE SOLURI (WORLD REFERENCE BASE FOR SOIL RESOURCES – WRB-SR) - I. MUNTEANU,
    N. FLOREA, DANIELA RĂDUCU

  • REGIUNILE ŞI UNITĂŢILE PEDOFIZIOGRAFICE ALE DOBROGEI – N. FLOREA, I. MUNTEANU, DANIELA RĂDUCU

  • STUDIUL DISTRIBUŢIEI Fe ŞI Al IN SITU PE SECŢIUNI SUBŢIRI DE SOL – DANIELA MIHALACHE, DANIELA RĂDUCU

TEMA 2. Fizica, chimia şi mineralogia solului



  • CARACTERIZAREA STĂRII STRUCTURII A SOLURILOR TEHNOGENICE DIN ZONA CĂPUŞ -
    GH. BLAGA, M. DUMITRU, DOINA CLAPA, I. PĂCURAR, LAURA PAULETTE, A. CLAPA, T. LECHINŢAN, LUCIA BLAGA

  • PROCESE FIZICO-CHIMICE LA SOLUL BRUN ARGILOILUVIAL MOLIC DE LA SÂNANDREI (TIMIŞ) - GH.GÂŢĂ, S. UDRESCU, M. MIHALACHE, L. ILIE

  • PROPRIETĂŢI MECANICE ALE UNOR TIPURI DE SOLURI REPREZENTATIVE DIN ROMÂNIA - SORINA DUMITRU, IRINA CALCIU, ROXANA ENACHE, OLGA GAŢE

  • STUDIU MINERALOGIC AL UNUI ANDOSOL TIPIC DIN MUNŢII BÂRGĂULUI (CARPAŢII ORIENTALI) - CLAUDIA CODARCEA, DANIELA RĂDUCU

  • EROSION PROBLEMS – J. VOPRAVIL

  • INFLUENŢA PAJIŞTILOR TEMPORARE ASUPRA UNOR PROPRIETĂŢI FIZICE ŞI HIDROFIZICE ALE SOLULUI - IRINA ŢĂRĂU, D. ŢĂRĂU, I. BORZA

  • CERCETĂRI PRIVIND STABILIREA SISTEMULUI DE ÎNTREŢINERE A SOLULUI CU PROPRIETĂŢI NEFAVORABILE ÎN FUNCŢIE DE CONDIŢIILE PEDOCLIMATICE, SISTEMUL DE AMENAJARE ŞI DE CULTURĂ A POMILOR - I. CALINOVICI, S. CHIŞ

  • AMELIORAREA SOLURILOR DEGRADATE DIN SERA COPOU IAŞI PRIN MĂSURI HIDROAMELIORATIVE ŞI HIDROTEHNICE – G. JITĂREANU, F. FILIOPV, O. TOMIŢĂ

TEMA 3. Schimbările climatice, seceta, deşertificarea, degradarea solurilor



  • CARACTERIZAREA PRINCIPALELOR PROCESE DE DEGRADARE A SOLURILOR DIN INCINTA AMENAJATĂ PENTRU OREZĂRIE “CĂLĂRAŞI-RÂUL” – I. NICHERSU, M. MIERLĂ

  • MODIFICĂRI ALE SOLURILOR DIN COMPLEXUL HIDROAMELIORATIV RAZIM – SINOE - EUGENIA CIOACĂ, N. GRUMEZA

  • IMPACTUL INTERVENŢIILOR ANTROPICE ASUPRA CONDIŢIILOR NATURALE, DE SOLURI ŞI DE MEDIU DIN INCINTA LATINU-VĂDENI-BRĂILA, JUDEŢUL BRĂILA - V. SURĂIANU,
    N. CRĂCIUN, I. VIŞINESCU, I. IONIŢĂ

  • STUDII ŞI CERCETĂRI PRIVIND CUANTIFICAREA FENOMENULUI DE EROZIUNE PRIN VÂNT (EOLIANĂ) PE NISIPURILE ŞI SOLURILE NISIPOASE DIN STÂNGA JIULUI – T. ŞOIMU

  • TENDINŢA CLIMATICĂ ŞI CONDIŢIILE DE CONTINENTALIZARE ÎN VESTUL CENTRAL AL ROMÂNIEI - F. VANC, M. DUMA, M. VASILOIU, ANTIŢA VANC, C. POPI-MORODAN


TEMA 4. Biologia, ecologia solului şi a plantei

  • EVOLUŢIA DIOXIDULUI DE CARBON ÎN SOLURILE POLUATE EXPERIMENTAL CU PETROL CA URMARE A APLICĂRII PROCEDEELOR DE REMEDIERE - M. DUMITRU, S. MATEI, GABI-MIRELA MATEI, D. M. MOTELICĂ

  • CERCETĂRI PRIVIND BIODEGRADAREA HIDROCARBURILOR DE CĂTRE PATRU TULPINI BACTERIENE INOCULATE ÎN SOLUL POLUAT EXPERIMENTAL CU MOTORINĂ - S. MATEI, GABI-MIRELA MATEI, ADINA MOCANU

  • EFECTUL INOCULĂRILOR CU DIAZOTROFI ASUPRA PARAMETRILOR DE CARACTERIZARE MICROBIOLOGICĂ ŞI AGROCHIMICĂ A SOLULUI, ÎN CONDIŢIILE APLICĂRII SISTEMELOR DE AGRICULTURĂ ECOLOGICĂ - GABI-MIRELA MATEI, S. MATEI, I. TONCEA, R. LĂCĂTUŞU, BEATRICE KOVACSOVICS, NINETA RIZEA

  • CERCETĂRI PRIVIND INFLUENŢA APLICĂRII MULCIULUI LA SALATA CULTIVATĂ ÎN CÂMP - Gabi-Mirela Matei, Elena Draghici, Ruxandra Ciofu, S. Chivulete, S. Matei

  • INTERPRETAREA ECOLOGICĂ A SOLULUI ŞI EVALUAREA IMPACTULUI ECOLOGIC GLOBAL ÎN ECOSISTEME PRATICOLE SITUATE PE TERENURI DEGRADATE DIN PODIŞUL BÂRLADULUI - L. BIREESCU, GH. LUPAŞCU, IULIANA BREABĂN

  • STUDIUL INFLUENŢEI PESTICIDELOR APLICATE ÎN LIVEZILE INTENSIVE DE MĂR ALE FERMEI POMICOLE MIROSLAVA-IAŞI ASUPRA POTENŢIALULUI VITAL AL SOLULUI - GEANINA BIREESCU, GH. ŞTEFANIC


TEMA 5. Lucrările solului. Conservarea solului şi a apei

  • CULTURI DE PLANTE MEDICINALE CU ROL DE PROTECŢIE A SOLULUI – A. VOLCOV, ANUŢA INCE

  • PERDELE DE PROTECŢIE, CONTRIBUŢIA SPECIILOR COMPONENTE LA ÎNCHEIEREA STĂRII DE MASIV - INCE ANUŢA, V. SĂVULESCU, A. VOLCOV

  • CERCETĂRI PRIVIND MODERNIZAREA TEHNOLOGIILOR DE PRODUCERE A RĂSADURILOR DE LEGUME ŞI DE CULTURĂ ÎN CÂMP A UNOR SPECII LEGUMICOLE CU SEMINŢE MICI PRIN AMELIORAREA STĂRII FIZICE ŞI BIOLOGICE A MEDIULUI DE CULTURĂ - S. CHIVULETE,
    V. MORĂRESCU, GABI-MIRELA MATEI, S. MATEI, F. GAPŞA

  • CERCETĂRI CU PRIVIRE LA VALORIFICAREA UNEI SUPRAFEŢE AMENAJATE ANTIEROZIONAL, PE O PĂŞUNE DIN ZONA SUBMONTANĂ A TRANSILVANIEI - N. POP,
    V. BUDIU, M. DÎRJA, I. PĂCURAR, DOINA CLAPA

  • BALANŢA HIDROTERMICĂ DIN SOL ŞI ATMOSFERĂ ÎN CONDIŢIILE PODGORIEI MINIŞ-MĂDERAT - F. VANC, M. DUMA, L. ILIE, T. DUMA, RODICA POPA

TEMA 6. Evaluarea şi utilizarea terenurilor



  • SOLURILE ARGILOILUVIALE DIN TRANSILVANIA ŞI EFICIENŢA ECONOMICĂ A CULTIVĂRII TRITICALELOR – I. PĂCURAR, GH. BLAGA, V. BUNESCU, M. DÎRJA, DOINA CLAPA

  • CAPACITATEA DE PRODUCŢIE A PRINCIPALELOR TIPURI DE SOL DIN JUDEŢUL TIMIŞ -
    I. RUSU, V. ŞTEFAN, I. NIŢĂ, V. MAZĂRE, M. STOIA, CASIANA MIHUŢ, ANIŞOARA DUMA-COPCEA

  • ÎNSUŞIRILE PRINCIPALELOR TIPURI DE SOLURI DIN CÂMPIA ARADULUI - I. RUSU, S. CHIŞ,
    C. MOŢIU

TEMA 7. Fertilitatea solului şi nutriţia plantei



  • ROLUL ÎNGRĂŞĂMINTELOR ORGANICE PE SOLURILE NISIPOASE DIN SUDUL OLTENIEI –
    I. RĂŢOI

  • EFECTUL FERTILIZĂRII CU MAGNEZIU ŞI AZOT LA MAZĂREA FURAJERĂ PE PSAMOSOLURI - GH. DUMITRU, GH. ŞUTEU

  • STUDIU ASUPRA REŢINERII P2O5 ÎN SOLURI NISIPOASE - OANAMARI DANIELA BUTUCEA,
    G. APOSTOL, CRISTINA MODROGAN, LILIANA BOBIRICĂ, C. BOBIRICĂ, CRISTINA COSTACHE,
    I. CONSTANTINESCU

  • CERCETĂRI PRIVIND SPECIFICITATEA ADSORBŢIEI ZINCULUI ÎN UNELE TIPURI GENETICE DE SOL DIN ROMÂNIA. IMPLICAŢII ÎN NUTRIŢIA MINERALĂ A PLANTELOR - LETIŢIA ŢIGĂNAŞ

  • MOBILIZAREA FOSFAŢILOR SUPERIORI DE CALCIU DIN SOL ŞI DIN ÎNGRĂŞĂMINTE PRIN PROTONARE - DANIELA ŞTEFĂNESCU, ELENA ISTRATI, Z. BORLAN

  • SISTEM INTEGRAT DE FERTILIZARE ÎN OBŢINEREA DE PRODUCŢII DURABILE LA UNELE SPECII HORTICOLE - I. GAVRILUŢĂ, MIHAELA DOGARU, DANIELA DANA

  • REZULTATE PRIVIND INFLUENŢA FERTILIZĂRII FOLIARE ASUPRA COMPOZIŢIEI MINERALE FOLIARE ŞI A FRUCTELOR DE LA CIREŞ ŞI VIŞIN, ÎN CONDIŢIILE DE SOL RESTRICTIVE DE LA POROSCHIA (TELEORMAN) - MARIA SOARE, MARIA ŞERBAN, VIORICA BĂLAN, GH. PETRE, DANIELA DANA, ADRIANA MITU, C. LAZĂR

  • SUSCEPTIBILITATEA UNOR HIBRIZI DE PORUMB ŞI A UNOR LINII CONSANGVINIZATE LA CARENŢA DE ZINC - DANIELA DANA, DANIELA ŞTEFĂNESCU, VALENTINA COTEŢ, EMILIA DORNEANU, MARIA SOARE, I. GAVRILUŢĂ, L. BIREESCU

  • INFLUENŢA AMENDĂRII ŞI FERTILIZĂRII SOLULUI ASUPRA MOBILITĂŢII MICROELEMENTELOR METALICE ÎN EXPERIENŢELE DE LUNGĂ DURATĂ PE SOLURILE BRUN LUVIC ŞI LUVISOL ALBIC DE LA LIVADA SATU-MARE - ANDALUZIA FURCULEŞTEANU, AURORA MATEI, DANIELA DANA

  • REGIMUL FOSFATIC AL UNOR SOLURI FERTILIZATE MULTIANUAL ŞI DIFERENŢIAT -
    M. RUSU, MARILENA MĂRGHITAŞ, AUGUSTA LUJERDEAN, P. KURTINECZ

  • INFLUENŢA IRIGĂRII ŞI A FERTILIZĂRII CU AZOT ASUPRA PROCESULUI DE FRUCTUFICARE LA SOIUL STARKRIMSON - I. CALINOVICI, S. CHIŞ

  • CERCETĂRI PRIVIND PROCESELE ŞI CAPACITATEA DE NITRIFICARE ALE UNOR SOLURI DIN JUDEŢUL DOLJ - ANA MARIA MOCANU


TEMA 8. Solul şi îmbunătăţirile funciare

  • UTILIZAREA TRANDAFIRILOR DE PEISAJ ÎN COMBATEREA EROZIUNII SOLULUI – M. DÎRJA, V. BUDIU, I. PĂCURAR, M. JURIAN, N. POP

  • CERCETĂRI PRIVIND APLICAREA UNOR MĂSURI AMELIORATIVE DE CREŞTERE A PRODUCŢIEI AGRICOLE PE TERENURILE AFECTATE DE SALINIZARE - VALENTINA COTEŢ,
    I. VIŞINESCU, N. CRĂCIUN

  • REABILITAREA ŞI EXTINDEREA LUCRĂRILOR DE ÎMBUNĂTĂŢIRI FUNCIARE – CONDIŢIE A CORECTĂRII MEDIULUI ŞI DEZVOLTĂRII ECONOMICO – SOCIALE DIN CÂMPIA ARADULUI – H. IOANIŢOAIA

TEMA 9. Silvicultura în relaţie cu solul şi staţiunile forestiere



  • Rolul suprafeţelor forestiere în reglarea factorilor de mediu în condiţiile zonei vestice a munţilor zarandului - f. vanc, m. duma, c. popi-morodan, a. zărie


TEMA 10. Sol, mediu, sănătate

  • FORMELE CHIMICE ALE COBALTULUI ÎN CERNOZIOMUL CARBONATICE ERODATE DIN REPUBLICA MOLDOVA - TAMARA LEAH

  • MOBILITATEA CADMIULUI ÎN SOL ŞI ACUMULAREA ÎN PLANTĂ - NINETA RIZEA, Z. BORLAN, DANIELA ŞTEFĂNESCU, RODICA LAZĂR

  • EFECTELE POLUĂRII CU METALE GRELE PROVENITE DIN INDUSTRIA METALELOR NEFEROASE ASUPRA PLANTAŢIILOR DE MĂR LA BAIA MARE - RODICA LAZĂR, C. LAZĂR, NINETA RIZEA

  • METODOLOGIA DE INVESTIGARE A PROCESELOR DE POLUARE CU PARTICULE SOLIDE ÎN SUSPENSIE ÎN ECOSISTEMELE POMICOLE - C. LAZĂR, N. VOICULESCU, RODICA LAZĂR

  • CONŢINUTUL DE CARBON ORGANIC ÎN SOLURILE DIN ROMÂNIA - ALEXANDRINA MANEA,
    M. DUMITRU, C. CIOBANU, VERONICA TĂNASE

  • BIFENOLI POLICLORURAŢI ÎN SOLURI DIN VECINĂTATEA UNOR STAŢII ELECTRICE - MIHAELA PREDA, DANIELA MIHALACHE, DOINA PLAXIENCO

  • EFECTE ALE CREŞTERII CONŢINUTURILOR DE ZINC DIN SOL ASUPRA PLANTELOR DE SOIA CULTIVATE ÎN CASA DE VEGETAŢIE - NICOLETA VRÎNCEANU, D. M. MOTELICĂ, M. DUMITRU, ALEXANDRINA MANEA, VERONICA TĂNASE

  • EFECTE ALE CREŞTERII CONŢINUTURILOR DE CADMIU DIN SOL ASUPRA PLANTELOR DE SOIA CULTIVATE ÎN CASA DE VEGETAŢIE - NICOLETA VRÎNCEANU, D. M. MOTELICĂ,
    M. DUMITRU, ALEXANDRINA MANEA, VERONICA TĂNASE

  • ESTIMAREA CONŢINUTURILOR DE METALE GRELE ALE UNOR PLANTE DIN VEGETAŢIA SPONTANĂ A ZONEI COPŞA MICĂ - NICOLETA VRÎNCEANU, D. M. MOTELICĂ, M. DUMITRU, ŞTEFAN TAINĂ, EUGENIA GAMENŢ, VERONICA TĂNASE

  • METALE GRELE ÎN APA SUBTERANĂ DIN CIACOVA, JUDEŢUL TIMIŞ - V. ŞTEFAN, I. RUSU,
    V. MAZĂRE, L. NIŢĂ

  • CERCETĂRI PRIVIND IMPACTUL HALDEI DE CENUŞĂ A CET TIMIŞOARA ASUPRA TERENURILOR DIN ZONA LIMITROFĂ - D. BEUTURĂ, GH. ROGOBETE, CLARA TUDOR,
    I. ŢIMBOTA, R. BERTICI

  • EVALUAREA CONDIŢIILOR ECOPEDOLOGICE CERINŢĂ A PĂSTRĂRII UNUI MEDIU SĂNĂTOS ÎN SUDUL-VESTUL ROMÂNIEI - D. ŢĂRĂU, I. BORZA, IRINA ŢĂRĂU, H. VLAD, A. JAMPA,
    N. GEAMBAŞU, T. JURCUŢ, ANCA BODEA, D. DOLOGA

  • EFECTE ALE ACTIVITĂŢII SOCIAL-ECONOMICE ASUPRA FACTORILOR TELURICO-EDAFICI DIN JUDEŢUL ARAD – H. VLAD, D. ŢĂRĂU, D. DOLOGA, M. FLOREA
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   31


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət