Ana səhifə

Piętra górskie: → piętro pogórza z roślinnością podgórską; → piętro górskie: † dolne – w Karpatach zwane reglem dolnym (gleby brunatne), † górne – w Karpatach zwane reglem górnym (gleby bielicowe), → piętro subalpejskie z bielicami


Yüklə 10.75 Kb.
tarix13.05.2016
ölçüsü10.75 Kb.
MEDYTACJA IV – ROŚLINNOŚĆ GÓRSKA
Piętra górskie:

→ piętro pogórza z roślinnością podgórską;

→ piętro górskie:

† dolne – w Karpatach zwane reglem dolnym (gleby brunatne),

† górne – w Karpatach zwane reglem górnym (gleby bielicowe),

→ piętro subalpejskie z bielicami;

→ piętro alpejskie z glebami tundrowymi;

→ piętro niwalne – w Karpatach zwane piętrem turni.Element wysokościowy to grupa gatunków, które preferują jakieś piętro i w nim licznie występują, ale mogą występować też mniejszych ilościach w innych sąsiednich piętrach.

Wyklinowywanie się zasięgów to „uciekanie” gatunków lub zbiorowisk w związku z temperaturą, np. buk – na południu spotyka się go na wyższych wysokościach, gdzie panuje temperatura taka jak w strefie umiarkowanej, skąd dany gatunek buka się wywodzi.

Góry Ałtaj – na każdym piętrze występuje bardzo spokrewniona ze sobą roślinność. Jest to wywołane tym, iż nie występowały tam zlodowacenia niszczące okresowo roślinność, oraz faktem, iż góry Ałtaj wypiętrzały się bardzo powoli. Rośliny z Wysokich Karpat albo przetrwały zlodowacenia, albo przywędrowały z innych terenów.Puna to pustynia wysokogórska – nie występuje w naszej strefie klimatycznej.
Kilimandżaro – Tanzania. Pogórze pokryte przez sawanny w dużej części przekształcone w pastwiska i plantacje kawy. Dolne piętro górskie pokryte przez górski las równikowy, górne piętro górskie natomiast pokryte jest do wysokości 3tys metrów lasem mgielnym z występującą tam paprocią drzewiastą Hygenia abisynia. W piętrze subalpejskim zarośla wrzosowate z Erica arborea. Roślinność afrosubalpejska z Dendrosenecio i Lobelia. Piętro alpejskie z puną, a wyżej już tylko lodowiec.

Dlaczego w górach występują większe opady niż na równinach? Chodzi tutaj o powierzchnię parowania… na równinach jest ona mniejsza (powierzchnia płaska), w stosunku do gór, które są bryłami 3-wymiarowymi.

Na Kilimandżaro występują lasy bambusowe – bardzo podobne do tych z Azji.

Piętro afrosubalpejskie – z Dendrosenecio i Erica arborea.


Alpy – podzielone na trzy strefy:

→ Wschodnia – austriacka;

→ Centralna – szwajcarska;

→ Zachodnia – francusko-włoska.


Alpy północne i południowe różnią się naturalnie roślinnością. Alpy N – Grądy i buczyny ↔ Alpy S – roślinność raczej ciepłolubna – makia.

Piętro pogórza:

→ N – lasy z Castanea sativa na granicie – gleby bogate w Si;

→ S – Quercus pubescens – na wapieniach;

Piętro górskie Quercus ilex:

→ N – lasy z Fagus sylvatica;

→ S – Lasy z Pinus sylvestris.

Piętro subalpejskie – Pinus montana i lasy z Larix decidua;

Piętro alpejskie z halami - globularia.

Ponadto wymienione były jeszcze w ramach Alp – murawy alpejskie: Veratrum lobelianum, Gentiana lutea, Carlina acantifola.

Szwajcaria – tu zanotowałem jedynie gatunki roślin alpejskich:

Juniperus, Pinus, Rhaportium scariozum, Circium spinozissmimum, Aconitum, Rumex alpinus, Eryngium, Leontpodium alpinum, Saxifraga stellaris.
W Polsce piętro pogórza porośnięte przez grądy. W piętrze pogórza uprawy żyta i pszenicy, w reglu dolnym uprawa owsa i ziemniaka.

Naturalne hale występują w piętrach subalpejskich.


I znowu gatunki roślin, których nie mogę przypisać do konkretnego tematu… chyba troszkęprzysnąłem na tych zajęciach…

Radiola rosea, Clematis alpina, Anemone narcissiflora, Viola biflora, Salix reticulate, Primula minima, Aster alpinus, Polygonum viviparum, Homogyne alpina, Sempervivum – sukulent liściowy.

/ćw4Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət