Ana səhifə

Önemli ertürk yemiNLİ mali MÜŞAVİRLİk ltd. ŞTİ. SİRKÜler 2008/90 konu


Yüklə 10.6 Kb.
tarix12.05.2016
ölçüsü10.6 Kb.
04/09/2008
ÖNEMLİ


ERTÜRK


YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK

LTD. ŞTİ.

SİRKÜLER 2008/90


KONU: KREDİ KARTI İLE YAPILAN TAHSİLATLAR İLE İLGİLİ MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMASI
Maliye Bakanlığı’nın, kredi kartı ile yapılan tahsilatlar ile beyan olunan hasılat arasında uyum olup olmadığını tespit amacıyla çalışmalar yaptığı malumunuzdur.

Maliye Bakanlığı www.gib.gov.tr adresli sitesine 03/09/2008 tarihinde koyduğu metin ile konu hakkında yeni bir açıklama yaparak, her bir firmanın belli bir ay içinde kredi kartıyla yaptığı tahsilat tutarını, bankalardan bilgi almak suretiyle öğrenerek söz konusu siteye yüklediğini ve her mükellefin kendisine ait bu bilgiyi, internet vergi dairesi bölümündeki pos bilgileri kısmından öğrenebileceklerini duyurmuştur. (Ekli Duyuru Metni)


Kredi kartı ile satış yaptığı halde bugüne kadar internet Vergi Dairesi şifresi almamış olan firmaların ise 346 Seri No’lu UVK Genel Tebliği ve 2005/1 sıra no’lu VUK sirküleri doğrultusunda Vergi Dairesi İnternet şifresinin alınması özellikle tavsiye edilir.
Ağustos 2008 ve izleyen aylara ait KDV beyannameleri düzenlenirken 45 no’lu satır doldurulmadan önce, söz konusu bölüme bakılarak ilgili ay için burada belirtilen tahsilat tutarı ile, 45 no’lu satıra yazılması gereken tahsilat tutarının uyup uymadığının tespit edilmesi, uymama halinde bu uyumsuzluğun sorgulanacağının bilinmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur,Saygılarımızla,

ERTÜRK

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ.

Büyükdere Cad. Oya Sokak Devran Apt. 2-1 Kat 4 Daire 7 Gayrettepe/İstanbul Tel: (212) 217 42 02 Faks: (212) 217 40 64

KREDİ KARTI SATIŞ CİHAZI (POS) İLE YAPILAN SATIŞLARIN AYLIK OLARAK İNTERNET ORTAMINDA SORGULANABİLMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA


Bilindiği üzere, bankalar ve kredi kartı okuma makinesi (Pos makinesi ve imprinter cihazı) veren diğer kurumlar, vergi kimlik numarası bazında verdikleri cihazların üye işyerlerini ve bu işyerlerinin aylık kredi kartı ile yaptıkları satışları (sanal pos, kredi kartı, banka kartı-debit ve imprinter cihazı ile yapılan) günlük satış tutarları bazında aylık dönemler halinde ilgili dönemi takip eden ayın en geç üçüncü iş günü saat 24:00’e kadar başkanlığımıza göndermektedirler. Tüm bankalardan alınan bu bilgiler iki gün içerisinde Başkanlığımız sistemine yüklenmektedir.
Bankalardan alınan bu bilgilere göre, bankaların kredi kartı ile satış cihazı verdiği üye işyerlerinin, bu cihazları kullanarak yaptıkları satış tutarları ile mükelleflerin beyanları karşılaştırılarak bilgiler arasında uyumsuzluk tespit edilen mükellefler hakkında denetimler yapılmaktadır. Başkanlığımızca, söz konusu denetimlerin bundan böyle aylık dönemler halinde daha sık yapılması planlanmaktadır.
Mükelleflerin, kredi kartı ile yaptıkları satışlar ile bunlara ilişkin olarak düzenledikleri satış belgeleri arasında dönem kaymaları ve tutar uyumsuzluklarının oluşmasını engellemek ve oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmek amacıyla, Ağustos 2008 döneminden başlamak üzere; KDV beyannamelerini doldururken kredi kartı satış (POS) cihazları ile gerçekleştirdikleri ilgili döneme ait gün sonu işlemleri yapılmış satışlarını, aylık olarak banka ve üye işyeri bazında www.gelirler.go.tr sitemizdeki Internet Vergi Dairesindeki Pos Bilgileri menüsünden sorgulamalarına imkan sağlanmıştır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət