Ana səhifə

Název průzkumu Botanický inventarizační průzkum ve vybraných lučních komplexech chko jeseníky Kód/číslo průzkumu


Yüklə 11.45 Kb.
tarix12.05.2016
ölçüsü11.45 Kb.

  1. Název průzkumu

Botanický inventarizační průzkum ve vybraných lučních komplexech CHKO Jeseníky

  1. Kód/číslo průzkumu

2.10
  1. Název společnosti, jména osob, které průzkum připravili

Mgr. Martin Kočí Ph.D.
  1. Výtah ze závěrečné zprávy - popis průzkumu (důvod průzkumu, výsledky)

Cílem práce bylo provést floristický průzkum a inventarizaci rostlinných společenstev v šesti méně známých lučních komplexech na území CHKO Jeseníky. Jednalo se o luční komplexy Alojzovské louky u Zadního Alojzova, louky nad Novými Losinami, louky nad Horním Údolím, Bělskou stráň nad Horním Domášovem a louky nad Maršíkovem. Celková rozloha lučních komplexů činí cca 670 ha.


Botanickým průzkumem bylo v územích zjištěno cca 270 druhů cévnatých rostlin. Jedná se především o relativně běžné druhy mezofilních luk a pastvin, které jsou v daných územích převažujícími rostlinnými společenstvy a jsou také nejrozšířenějšími lučními společenstvy na území CHKO Jeseníky. Přesto byla i v těchto lokalitách zaznamenána řada vzácných a ohrožených druhů rostlin. Celkem bylo při floristickém výzkumu zaznamenáno 8 druhů chráněných zákonem (Vyhláška č. 395/1992 Sb.), 23 druhů, které náležejí do některé z kategorií červeného seznamu České republiky, 28 druhů náleží do některé z kategorií červeného seznamu CHKO Jeseníky a 22 druhů, které jsou uvedeny v červeném seznamu Moravskoslezského kraje.
Při fytocenologickém průzkumu bylo ve zkoumaných územích vylišeno jedenáct typů vegetace odpovídající šesti rostlinným společenstvům na úrovni asociací a třem rostlinným společenstvům na úrovni svazů. Nejvýznamnějším zaznamenaným společenstvem jsou horské trojštětové louky s kakostem lesním náležející do asociace Geranio sylvatici-Trisetetum flavescentis Knapp ex Oberdorfer 1957, které jsou na území CHKO Jeseníky velmi vzácné. Naopak nejběžnějším lučním rostlinným společenstvem jsou kostřavovo-trojštětové louky asociace Poo-Trisetetum flavescentis Knapp ex Oberdorfer 1957.
Luční společenstva v každém území byla zmapována a pro každý luční komplex byla kromě mapy rostlinných společenstev vytvořena také interpretovaná mapa zachovalosti luční vegetace, v níž byl hodnocen význam lučních porostů z pohledu ochrany přírody.  1. Fotografie reprezentující obor průzkumu

Obrázek 1: Mezofilní kostřavovo-trojštětová louka. Letní aspekt s kvetoucím kohoutkem lučním (Lychnis flos-cuculi) a škardou měkkou čertkusolistou (Crepis mollis ssp. hieracioides).


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət