Ana səhifə

Kısalar Göz Önünde


Yüklə 15.31 Kb.
tarix09.05.2016
ölçüsü15.31 Kb.
AKBANK 5. KISA FİLM FESTİVALİ “Kısalar Göz Önünde” BAŞLIYOR

Bu yıl beşincisi düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali 15 Aralık’ta başlıyor. Festivalin bu yılki teması “Kısalar Göz Önünde”. Bu temanın seçilmesinin nedeni ise; son dönemde kısa filmin oluşmakta olan sinema endüstrisi için öneminin ve üretilen film sayısının artışına dikkat çekebilmek, yükselen değer olgusunu vurgulamak.

Bu yıl programda dünya festivallerinde görülen önemli filmlerin yanı sıra, “Belgesel Sinema” bölümünde Türk Belgesel Sineması’nın önemli isimlerinden Hakan Aytekin’ın filmleri, dünyanın farklı bölgelerinden Canlandırma (animasyon) film örnekleri, “Kısadan Uzuna” bölümünde Reha Erdem’in sinema serüveni, kısa filmleri ile ilk uzun metraj filmi, “Özel Gösterim” bölümünde sürrealizm ve Sinema ilişkisi çerçevesinde Dali’ye bir sayfa açılıyor. Ayrıca festival kapsamında gerçekleşecek söyleşi ve atölye çalışmaları ile, sinema sektöründeki tecrübeli isimler deneyimlerini sinemaseverlere aktaracak. Akbank Sanat’ta gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olarak izlenebilecek.

FESTİVAL KISALARI

324 filmin başvurduğu yarışmalı bölümde bu yıl, 20’si kurmaca ve 13’u belgesel olmak üzere toplam 33 film katılıyor. Haziran 2007 sonrası prodüksiyonlardan oluşan bölümde filmler İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.


YARIŞMA DIŞI GÖSTERİM

Süre, tür ve ülke sınırlaması gözetmeksizin filmlerin festivalde yer almasına yönelik oluşturulan “Yarışma Dışı Gösterim” bölümünde 8 film gösterilecek.


ULUSLARARASI BÖLÜM

Festivalde bu yıl Fransa, İsrail, Estonya, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Kanada, İngiltere, Avustralya, İsveç, Şili, Avusturya ve Ürdün’den oluşan seçki kısa film severlerle buluşacak. Cannes Film Festivali gibi önemli organizasyonlarda ödüle değer bulunan eserler uluslararası bölümde yer alıyor.


KISADAN UZUNA

Festivalin “Kısadan Uzuna” bölümü bu yıl Reha Erdem’e ayrılmış. Sinema yolculuğuna hem uzun metraj hem de kısa metraj alanında devam eden yönetmenin kısa filmlerinin yanı sıra ilk uzun metraj filmi de bölümde yer alıyor. Yönetmenin “A Ay” adlı ilk uzun metraj filmi ve “Ekim'de Hiçbir Kere ” ve “Deniz Türküsü” adlı kısa filmleri festival kapsamında sinema severlerin seyrine sunuluyor. Ayrıca yönetmenle Akbank Sanat’ta yapılacak bir söyleşi, bölümün tamamlayıcı etkinliği olarak göze çarpıyor.


BELGESEL SİNEMA

Belgesel Sinema bölümü, büyük usta Süha Arın, Ertuğrul Karslıoğlu ve Coşkun Aral’dan sonra bu yıl bir başka önemli ismi ağırlıyor, Hakan Aytekin. Yönetmenin, "Keşfin Kıyısında (Su Düşleri)", "Barış Adına Bir Kuş", "Yarına Bir Harf" adlı belgeselleri bu bölümde gösteriliyor. Ayrıca Yönetmen, “Belgesel Sinema Üzerine” başlıklı söyleşide festivalin konuğu oluyor.  

 

CANLANDIRMA KISALAR

“Canlandırma Kısalar” bölümünde bu yıl festival komitesinin davet ettiği, dünya festivallerinden önemli ödüllere sahip; Danimarka,  İspanya, Almanya, ve Türkiye’den farklı türdeki 10 canlandırma kısa film örneğine yer veriliyor.


ÖZEL GÖSTERİM
"Dali ve Sürrealizm"

Festivalde “Özel Gösterim” bölümü bu yıl “Dali ve Sürrealizm” başlığı altında hazırlandı. Bölümde “Bir Endülüs Köpeği”, “Altın Çağ”, "Dali’nin Gizemi” filmleri gösterilecek. Ayrıca Hasan Bülent Kahraman bölüm kapsamında yapacağı söyleşide sürrealizmin 1920’ler ve 30’larda öne çıkardığı filmleri irdeleyecek ve bugünkü sinemada sürrealizmin ne anlama geldiğini tartışacak.  


SÖYLEŞİLER


“Söz Kısa Film Yönetmenlerinde”
16 Aralık Salı 18:30
Katılımcılar:
Dağhan Celayir - Kısa Film Yönetmeni
Seyfettin Tokmak - Kısa Film Yönetmeni
Eray Mert - Kısa Film Yönetmeni

“Belgesel Sinema”
17 Aralık Çarşamba 18:30
Katılımcılar:
Hakan Aytekin - Belgesel Yönetmeni
Necati Sönmez - Belgesel Yönetmeni
Burçak Evren - Sinema Yazarı

"Sürrealistler Sinemada"
18 Aralık Perşembe 18:30
Katılımcılar:
Doç.Dr.Hasan Bülent Kahraman - Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Hasan Bülent Kahraman konuşmasında sürrealizmin sinemedaki serüvenini ele alacak, sürrealizmin 1920'ler ve 30'larda öne çıkardığı filmleri irdeleyecek. Ayrıca bugünkü sinemada sürrealizmin ne anlama geldiğini tartışacak.

"Kısadan Uzuna"
19 Aralık Cuma 18:30
Katılımcılar:
Reha Erdem - Yönetmen

“Kısa Film Oyunculuk İlişkisi”
21 Aralık Pazar 18:30
Katılımcılar:
Güner Özkul - Oyuncu
Şehsuvar Aktaş - Oyuncu
Nazan Kesal – Oyuncu

Mekan: Akbank Sanat Beyoğlu 2.Kat

ATÖLYELER

1. Kısa Film Festivali Atölye: "Oyuncu Koçluğu Üzerine"

Aliye Uzunatağan / Tarih: 18 Aralık Perşembe - 14:00

İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı Uzunatağan, "Machbeth", "Ağrı Dağı Efsanesi", "Cimri" , "Kanlı Düğün" gibi tiyatro oyunlarında, sinema ve dizi filmlerde rol almış; tiyatro yönetmenliği ve eğitmenliğin yanı sıra Cansu Dere, Mahsun Kırmızıgül, Burcu Kara gibi birçok isme oyuncu koçluğu yapmıştır. Usta sanatçı, Stanislavski, Stella Adler metodlarına da değinerek karakter yaratma süreci hakkındaki bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaşacak. Katılımcıların atölye çalışması öncesinde Ataol Behramoğlu çevirisiyle Anton Çehov'un "Martı" adlı oyununu okumuş olmaları gerekiyor.2. “Dijital Sinema ve Red One”
Ramin Matin, Oğuz Kaynak, Emine Yıldırım
(Giyotin Film Productions)

Tarih: 19 Aralık Cuma - 14:00

Film öldü! Video da! Çünkü artık 'Red One' var. Artık filmlerinizi süper 35mm formatına eşdeğer bir kalite ve alan derinliğinde çekebilir, tüm prodüksiyonlarınızı analog ya da kimyasal işlemlere gerek duymadan ve tamamen dijital ortam içinde kalarak gerçekleştirebilirsiniz. Aynı kolaylıklar ve kalite kurgu için de geçerli. Red One, Akbank Kısa Film Festivali kapsamında kısa filmcilerle buluşuyor. Giyotin Productions ekibi Red One teknolojisini tanıtmanın yanı sıra prodüksiyon ve kurgu sürecini de örneklerle anlatıyor. Özellikle yeni dijital alternatifler arayan yönetmenler bu atölyeyi kaçırmamalı.3. “Günümüz Sinemasında Ses Teknikleri”
Nurkut Özdemir
- Dolby Yetkili Ses Uzmanı

Tarih: 20 Aralık Cumartesi - 14:00

Dolby Laboratuvarları’nın Türkiye’deki yetkili uzmanı Nurkut Özdemir, film sektöründe çalışanlar ve sinema öğrencilerine, Pre-Prodüksiyondan Post Prodüksiyona kadar günümüz ses teknolojilerinin sağladığı imkanları ayrıntılı olarak anlatıyor. 3 ana başlık altında yapılacak atölye çalışmasının “Pre-prodüksiyon (Location Recording)” adlı ilk aşamasında filmin çekimi sırasında kullanılacak teknik malzemelerin özellikleri, kayıt sırasında yaşanabilecek sorular ve çözümleri üzerinde durulacaktır. “Post Prodüksiyonda (ses tasarımı ve miksaj) Miksaj Teknolojileri” bölümünde, ses ve müzik miksajında dikkat edilmesi gereken noktalar, görüntü ile ses arsındaki ilişki konuları ele alınacak ve son başlıkta ise “Dolby Ses Mastering” başlığı altında ses masteringi, teknik özellikleri, filmin sinema salonunda gösterimi sırasındaki sorunlar ve çözümleri konuları üzerinde duracak.

Mekan: Akbank Sanat / 3.Kat

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət