Ana səhifə

Karol Piotrowski, kl. 1b Porywczy Ikar czy rozsądny Dedal, która postawa jest mi bliższa?


Yüklə 6.86 Kb.
tarix12.05.2016
ölçüsü6.86 Kb.
Karol Piotrowski, kl. 1b
Porywczy Ikar czy rozsądny Dedal, która postawa jest mi bliższa?
Mitologia grecka przedstawia nam wiele wzorców postępowania mniej lub bardziej godnych naśladowania. Mit o Dedalu i Ikarze przedstawia nam dwie krańcowo różne sylwetki postaci - rozsądnego Dedala i jego porywczego syna Ikara. Uważam, iż żaden z tych sposobów postępowania nie jest idealny i najlepsza jest postawa czerpiąca trochę z jednego i trochę z drugiego bohatera – „złoty środek" pomiędzy zachowaniem rozsądnym a porywczym. Czasem należy postępować rozważnie jak Dedal, a czasem warto dać ponieść się emocjom jak Ikar.

W przypadku ważnych dla nas decyzji, które mogą zadecydować w dużym stopniu o naszej przyszłości zdrowy rozsądek jest podstawą. Nie możemy sobie pozwolić na nierozważne działanie, kiedy w grę wchodzi nasze życie. Emocje mogą podpowiedzieć nam dobre rozwiązanie, lecz ryzyko niewłaściwego wyboru jest zbyt duże. Taką decyzją jest na przykład wybór szkoły i dalszego kształcenia, gdzie czasem niestety trzeba porzucić własne zainteresowania i pomyśleć przede wszystkim o przyszłości.

Dokonując niektórych wyborów spontaniczność jest wielce pożądaną cechą, bez niej wręcz nie da się działać. Tak jest na przykład w przypadku naszego życia uczuciowego, gdzie decyzja naszego serca może ustąpić chłodnej kalkulacji... Jeżeli będziemy się ociągać z taką decyzją, to możemy stracić szansę naszego życia.

Decyzje dokonywane spontanicznie mogą pozwolić nam lepiej poznać świat, dokonać czegoś, na co z pewnością po dłuższym zastanowieniu się nie mielibyśmy odwagi. Czasem w życiu trafiają się takie chwile, kiedy warto zapłacić cenę spontanicznego wyboru i w zamian zyskać coś więcej. Nie należy oczywiście przesadzać, gdyż może nastąpić sytuacja podobna do tej, w jakiej znalazł się Ikar, gdzie za chwilę przyjemności będziemy musieli pokutować bardzo długo.

Popadanie w skrajności nigdy nie jest najlepszą możliwością wyboru. Zachowując „złoty środek'' pomiędzy zachowaniem Dedala a Ikara przeżywamy życie w najlepszy możliwy sposób. Unikamy wad każdej z tych postaw - czerpiemy z życia dużo satysfakcji, czego nie gwarantuje nam postawa Dedala i nie narażamy się na zbyt wiele niebezpieczeństw, czego nie zapewni nam sposób postępowania Ikara. Musimy jedynie wiedzieć, kiedy iść za głosem rozsądku, a kiedy „pójść za głosem serca”.

Przywiązując się do tylko jednej postawy możemy narazić siebie na różnego rodzaju rozterki moralne. Czasem zdrowy rozsądek nakazuje, aby czegoś nie robić (przykładem jest pomoc komuś w beznadziejnej sytuacji, gdy narażamy również siebie) jednak nasze serce z tego powodu przeżywa kryzys… W przypadku postępowania „za głosem serca” możemy niestety czasem nie tylko nie pomóc drugiej osobie, ale i zaszkodzić sobie. Postępowanie zgodnie z oboma postawami pozwala nam nieco ułatwić wybór, gdyż mamy świadomość tego, co możemy zyskać, a co stracić.Po uwzględnieniu wszystkich zawartych wyżej argumentów, z całą pewnością mogę stwierdzić, że ani Ikar, ani Dedal sam w sobie nie są dobrymi wzorcami do naśladowania. Najlepszy sposób na życie to „zloty środek” pomiędzy porywczością a kompletnym oddaniem się zdrowemu rozsądkowi. W niektórych sytuacjach życiowych powinniśmy kierować się rozsądkiem, a w niektórych momentach nasze emocje powinny wziąć górę. Decydowanie o tym może być niejednokrotnie bardzo trudne, jednak warto podjąć ten trud, abyśmy później nie żałowali własnych wyborów i byli w pełni świadomi naszych działań.


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət