Ana səhifə

İşçi Ücreti Düşürülebilir Mi?


Yüklə 10.88 Kb.
tarix06.05.2016
ölçüsü10.88 Kb.
İşçi Ücreti Düşürülebilir Mi?

Bazı okurlarımız, çeşitli nedenlerden dolayı işçi ücretinin düşürülüp düşürülemeyeceğini soruyor. Zaman zaman ekonomik veya diğer bir nedenle işçi ücretlerinde düşürme yapıldığı görülmektedir. Esasen, işçinin rızası olmadan ücretinde herhangi bir düşüş azaltma söz konusu olamaz. Şüphesiz, işçi ve işveren her zaman yeni bir sözleşme düzenleyerek ücreti değiştirebileceklerdir. Yani, taraflar aralarında anlaşarak yeni bir ücret belirlemişlerse ve işçi de bunu kabul etmişse o zaman ücretteki düşüş geçerli olacaktır. Aksine, işveren tek taraflı olarak işçinin ücretinde düşüş yapamayacaktır. Yapsa dahi, bu değişiklik işçiyi bağlayıcı olmayacaktır.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 62. maddesine göre; "Her türlü işte uygulanmakta olan çalışma sürelerinin yasal olarak daha aşağı sınırlara indirilmesi veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi nedeniyle ya da bu kanun hükümlerinden herhangi birinin uygulanması sonucuna dayanılarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapılamaz." Bu şekilde işçi ücretinde azaltma yapılmasının herhangi bir müeyyidesi yoktur.

Ancak, işçi, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 24/II-e maddesinin "İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse" hükmü gereği haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanıp iş sözleşmesini sona erdirebilecek ve kıdem tazminatı ile diğer yasal haklarını işverenden talep edebilecektir.

Koç Holding'in "Sakıp Sabancı"sı

Merhum işadamı Sakıp Sabancı, yaptırdığı çok sayıdaki okul, yurt, kreş gibi yardımlarından dolayı tüm Türk halkının gönlünde taht kurmuştu. Küçük büyük herkesin Sakıp beye büyük bir saygı ve sevgisi vardı. Şahsen ben Sayın Sabancı'ya büyük bir hayranlık duyuyor ve her fırsatta kendisini rahmetle anıyorum. İşte, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da son zamanlarda açtığı eğitim tesisleri ve yaptığı yardımlarla Koç Holding'in "Sakıp Sabancı"sı olmaya başladı.

Mustafa Koç, Vehbi Koç Vakfı tarafından 2 milyon dolarlık harcamayla yaptırılan Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi binasının geçen hafta yapılan açılış töreninde Adıyaman halkı tarafından büyük bir sevgiyle kucaklandı. 2 yıl gibi çok kısa bir sürede içinde bitirilen ve bin metrekarelik alanda üç katlı inşa edilen Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 260 kişilik anfi, 10 sınıf ve laboratuvarlardan oluşuyor. Bin öğrencinin eğitim göreceği fakültede, sınıf öğretmenliği, sosyal bilgiler öğretmenliği ve matematik öğretmenliği branşlarında eğitim verilecek

Adıyaman Üniversitesi Kadir Has ve Güler Sabancı'yı bekliyor.

Yeni kurulan Adıyaman Üniversitesi için rektörlük, fakülte, yüksekokul ve enstitüler için bina, laboratuvar, öğretim üyesi odası, lojman, toplantı salonu, kütüphane, oditoryum, kafeterya ve sosyal tesisler, yemekhane, yurt gibi bir çok tesise ihtiyaç var. Koç Holding Eğitim Fakültesi yaptırdı. Adıyaman, hem Kadir Has, hem de Sabancı ailesini bekliyor. Adıyamanlılar, hayırsever işadamı Kadir Has'tan Adıyaman Üniversitesi Rektörlük binası ve öğrencileri için de kız veya erkek öğrenci yurdu, Almanya'da yayınlanan Capital Dergisi tarafından "Doğu'nun Ana Kraliçesi" olarak tanıtılan Güler Sabancı'dan da bir fakülte binası talep ediyor.

Dicle Grubu da eğitime katkı yapacak

Adıyaman'da hem ilköğretim, hem de lise sayısı mevcut öğrenciler için yeterli değil, çok sayıda okul yaptırılması gerekiyor. İki hafta önce yıllık iznimi geçirmek üzere memleketim Adıyaman'a gitmiştim. Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (YMM) eski Başkanı Mehmet Çalışkan ile birlikte ziyaret ettiğimiz bölgedeki en büyük ticaret ve sanayi gruplarından birisi olan Dicle Grubu'nun ortaklarından sevgili ağabeyim Mehmet Dicle ile uzun süre sohbet etme fırsatım oldu.

Dicle ailesi Adıyaman'da büyük yatırımlar yapan ve bu bölgeden kazandığı parayı dışarıya çıkarmayan saygın bir aile. Adıyaman'da istihdamın önemli bir kısmı Sanko Holding'e bağlı fabrikalarla, Dicle ailesine ait fabrika ve tesislerde çalışıyor. Mehmet Dicle ile kardeşleri Abdurrahman Dicle, Mahmut Dicle ve Mustafa Dicle çok mütevazı koşullarda başladıkları ticaret hayatını, bugün bölgedeki önemli bir sanayici olarak sürdürüyorlar. Dicle Grubu tekstil, otomotiv, gıda ve sigortacılık alanlarında onlarca fabrika, tesis ve binlerce işçi ile faaliyet gösteriyor. Güneydoğu'nun en büyük tekstil işletmelerinden birisi olan İnternet Tekstil birçok ünlü markaya üretim yapıyor.Sohbet esnasında, Adıyaman'daki en büyük sorunlardan birisinin eğitim tesisi yetersizliği olduğunu belirterek Mehmet Dicle'den, Dicle Grubu olarak bu kente mutlaka güzel bir eğitim kurumu kazandırmalarını ve ailenin adını yaşatacak okul yaptırmalarını rica ettim. Mehmet Bey aile olarak buna sıcak baktıklarını belirtti. Tesadüfe bakın ki, Dicle Grubu'nun Adıyaman'da açtığı yeni Ford Bayi binasının açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Dicle Grubu'ndan 24 derslikli okul yaptırma sözü aldı ve Mehmet Dicle de, babaları Ramazan Dicle adına Adıyaman'da 24 derslikli bir okul yaptıracaklarını açıkladı. Bu güzel kararlarından dolayı Dicle Grubu'na ve sevgili ağabeyim Mehmet Dicle'ye müteşekkirim.

29.09.2006

Resul KURT

Dünya Gazetesi


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət