Ana səhifə

Halil uslu geç kaldiniz nerdeydiNİZ?


Yüklə 7.59 Kb.
tarix03.05.2016
ölçüsü7.59 Kb.
BAŞET

HALİL USLU GEÇ KALDINIZ NERDEYDİNİZ?

İnkar edilmeyen ve edilmeyecek olan hakikat şudur;Allah tarafından Peygamberlere vahiy gönderilir,evliyalara da ilham edilir.Hz. Allah’ın her ayeti ve Peygamberlerin her sözü hikmetlerle doludur.Allah’ın has kulları dediğimiz evliyaların ilham sadedinde söyledikleri sözlerinde de incelikler ve sırlar vardır.Belki söylenen hakikatler zamanında çok anlaşılmaz,fakat aylar ,yıllar, hatta asırlar geçtikçe ve zamandaki imkanlar geliştikçe, o bihemta sözler anlaşılır, baş ve boyun eğilir, serfuru edilir..

Her zaman her yerde söylediğim çağın Mevlana’sı Hz.Bediüzzaman 1911 yıllarında Şam Emeviye camiinde ,günümüze ışık tutan ilhamen bir söz söyler “ Hem nev-i beşer, hususan medeniyet fenlerinin ikazatıyla uyanmış, intibaha gelmiş, insaniyetin mahiyetini anlamış. Elbette ve elbette dinsiz, başıboş yaşamazlar ve olamazlar. En dinsizi de dine iltica etmeye mecburdur.” Devamında ise “.akıl ve ilim ve fen hükmettiği istikbalde, elbette burhan-ı aklîye istinat eden ve bütün hükümlerini akla tespit ettiren Kur'ân hükmedecek.”tespit ve ifadelerinde bulunur.

Bu ilham kaynağı ifadenin beşaret ve zikrinden tam 95 yıl geçer.O günkü Şam bugün kü Şam.O günkü ilim dünyası bugünkü ilim dünyası.O günkü din anlayışı ve bugünkü din anlayışı,kıyaslanmayacak kadar gelişme ve inkişaflarla dolu..En büyük etken ve tesir doğrudan doğruya Bediüzzaman hazretlerinin ısrarla üstünde durduğu teknoloji yani “akıl ve ilim ve fen”Çünkü en ateist ,yani halk lisanında dinsiz kabul edilen ve haşa Allahı inkar eden kişiler dahi ilimler rehberliğinde ve ikazatında geç kalmalarına rağmen dönüyorlar, tek yaratıcıya inanıyorlar..

Ellimdeki bilgi bir çok medyada yer alan ve üst paragrafları teyid eden,tastık eden ses ve haber ABD neşrolan en önemli haber dergileri olarak gösterilen Time, Newsweek ve Wired’de yer aldı.Haberin ana konusu ve dünyada büyük yankı yapan dünyanın en önemli “Gen” uzmanı olarak tanınan eski ateist Dr. Richard Dawkins Allahın varlığı ve tek oluşu hakkındaki beyanıydı.Teknoloji ve ilimler böyle bir ateist bir ilim adamını oraya götürüyordu.Dünya ya büyük bir ses verdi.Daha önceki makalelerimde de diğer ilim adamları hakkında çok yazmıştım.,onun için “geç kaldınız nerdeydiniz”diye feryatta bulunurum.Çünkü bende büyük dünya ailesinin bir ferdi ve bir üyesiyim..

Eski ateist Dr. Richard Dawkins ,beyanının özetinde diyor ki : “Bilimsel ilerlemeler, insan vücudunu hatta duygu ve davranışlarını genlerin belirlediğini gösterdi. Genetik yapımızdan milyarlarca yıllık bir süreçte değişti ve sonuçta modern insan ortaya çıktı.VMAT2 adlı gene sahip olanların daha inançlı olduğu ortaya çıktı. Buna “Tanrı geni” adı verildi. Bu geni aktif olmayanların ise inançsız olduğu ifade edildi. Fakat şimdiye kadar yaptığımız araştırmalarda VMAT2’nin aktif hale gelmesini sağlayan dış bir etken bulamadık. Ne çevrede olan değişiklikler ne de kalıtsal nedenler VMAT2 üzerinde etkili oluyor.

…. Tanrı geninin mucizevi bir şekilde aktif hale gelip insanlarda inanç olgusunun meydana geldiğini düşünüyoruz. Yani ancak Allah’ın isteğiyle inanç geni harekete geçiyor. VMAT2’nin gizemini çözeceğiz. Böylece Allah’ın varlığını ilk kez bilimsel olarak kanıtlamış olacağız.” demiyor adeta haykırıyor, haykırmasa ilimler onu tekzip edecek.Geç kalmışlığının belki faturasını ona kesecekler,harika bir gelişmeler..Bu gelişmelerde gördüğümüz; biri vahyin ve ilhamın tecellisi, biri de kesbi ilmin teknoloji ile ortaya çıkması.Yani birisi ilahi birisi kesbi.Fakat ikisinde de O,nun kudreti azameti,hakimiyeti var. Seviniyoruz,alkışlıyoruz, kainatta her şey onun ve her şeyde mühür onun. Mühürlerle , ilimlerle o,na gidiyoruz ve ondan istiyoruz.Bu müthiş kafileye sonradan teknoloji hızıyla katılanlara “Geç kaldınız nerdeydiniz”deyip onları da omuzlayıp yürüyoruz..

-www.haliluslu.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət