Ana səhifə

Fitoplankton


Yüklə 1.79 Mb.
səhifə1/7
tarix10.05.2016
ölçüsü1.79 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7
Flora



        1. Fitoplankton

Plankton obuhvaća zajednicu živih bića koja ne raspolažu znatnijim sposobnostima za kretanje i u svojim pomicanjima s mjesta bitno zavise od gibanja vode. To su organizmi koji slobodno lebde u vodi te se zbog toga mogu razviti u većim količinama uglavnom u stajaćim vodama gdje čine osnovicu za razvoj cijele životne zajednice. Sve što lebdi u prirodnoj vodi nazivamo seston (naziv je prvi dao Kolkwitz, 1912), koji sadrži bioseston ili plankton (naziv je prvi dao Hensen, 1667) kao žive organizme i abioseston ili tripton kao nežive čestice. Holoplankton ili euplankton su “prvi” planktonski organizmi koji čitav život provode u slobodnoj vodi nezavisno od dna, dok su meroplankton oni organizmi (pretežno životinjski) koji samo dio svog života provode lebdeći u vodi, tzv. fakultativni planktonti. Tipičan jezerski plankton naziva se limnoplankton, riječni potamoplankton, a onaj koji se razvija tipično u močvarama naziva se heleoplankton. Planktonsku zajednicu čine viroplankton, bakteriplankton, mikoplankton, fitoplankton i zooplankton.


Fitoplankton je zajednica autotrofnih organizama koji lebde u slobodnoj vodi. Čine ga raznoliki organizmi koji su temeljna, i jedina planktonska, zajednica producenata u kopnenim vodama. To su planktonti koji većinom pripadaju sistematskoj skupini alga.
Tablica : Zastupljenost fitoplanktona u Kopačkom ritu.


R. br.

Odjeljak

Rod

Vrsta



Cyanophyta

Anabaena

Anabaena flos-aquae (LYNG.) BRÉB.









Anabaena solitaria f. planctonica (BRUNN..) KOM.









Anabaena solitaria f. smithii KOM.









Anabaena solitaria KLEB.









Anabaena spiroides KLEB.






Aphanocapsa

Aphanocapsa elachista W. et G. S. WEST






Aphanothece

Aphanothece elabens (BRÉB.) ELENK.






Chroococcus

Chroococcus limneticus LEMM.









Chroococcus minimus (KEISSL.) LEMM.









Chroococcus turgidus (KÜTZ.) Nägeli






Coelosphaerium

Coelosphaerium kuetzingianum Nägeli






Gloeotrichia

Gloeotrichia J. Agardh ex Born. et Flah.sp.






Gomphosphaeria

Gomphosphaeria aponina Kütz.






Lyngbya

Lyngbya C. Agardh ex Gomont I









Lyngbya C. Agardh ex Gomont II









Lyngbya hieronymusii LEMM.









Lynghya limnetica LEMM.






Merismopedia

Merismopedia elegans A.BR.









Merismopedia glauca (EHRENB.) Nägeli









Merismopedia tenuissima LEMM.






Microcystis

Microcystis aeruginosa (KÜTZ.) Kütz.









Microcystis flos-aquae (WITTR.) KIRCHN.









Microcystis incerta (LEMM.) DRONET et DAILY






Nostoc.

Nostoc Vaucher ex Bornet et Flahault sp.






Oscillatoria

Oscillatoria chalybea (MERT.) GOM. var. insularis GARDN.









Oscillatoria limosa C. AG.









Oscillatoria planctonica WOLOSZ.









Oscillatoria redekei VAN GOOR









Oscillatoria tenuis C. AG.






Phormidium

Phormidium Kütz. ex Gomont sp.









Phormidium mucicola NAUM. Kütz. et HUB.-PEST.






Pseudanabaena

Pseudanabaena limnetica (LEMM.) KOM.






Raphidiopsis

Raphidiopsis mediterranea SKUJA






Rhabdoderma

Rhabdoderma lineare SCHM. et LAUT.






Spirulina

Spirulina TURP. ex Gomont I









Spirulina TURP. ex Gomont II



Euglenophyta

Colacium

Colacium simplex HUB. PEST.






Euglena

Euglena acus EHR.









Euglena EHR. sp.









Euglena ehrenbergii KLEBS









Euglena limnophila LEMM.









Euglena oxyuris SCHMARDA









Euglena polymorpha DANG.









Euglena proxima DANG.









Euglena sanguinea EHR.






Lepocinclis

Lepocinclis elongata (SWIR.) CONR.









Lepocinclis glabra DREZ.









Lepocinclis ovum (EHR.) LEMM.









Lepocinclis ovum var. globula (PERTY) LEMM.









Lepocinclis ovum var. gracillicauda DEFL.









Lepocinclis sphagnophyla LEMM. var. podolica DREZ.






Phacus

Phacus caudatus HUBN.









Phacus curvicauda SWIR.









Phacus helicoides POCHM.









Phacus longicauda (EHR.) DUJ.









Phacus orbicularis HUBN.









Phacus pleuronectes (O.F.M.) DUJ.









Phacus pyrum (EHR.) STEIN









Phacus suecicus LEMM.









Phacus tortus (LEMM.) SKV.









Phacus trypanon POCHM.






Strombomonas

Strombomonas annulata (DADAY) DEFL.









Strombomonas fluviatilis (LEMM.) DEFL.









Strombomonas verrucosa (DADAY) DEFL. var. zmiewika (SWIR.) DEFL.









Strombormonas acuminata (SCHM.) DEFL.






Trachelomonas

Trachelomonas EHR. em. DEFL. sp.









Trachelomonas hispida (PERTY) STEIN em. DEFL.









Trachelomonas hispida var. crenulatocollis (MASK.) LEMM.









Trachelomonas oblonga LEMM.









Trachelomonas similis STOKES









Trachelomonas verrucosa STOKES









Trachelomonas volvocina EHR.









Trachelomonas volvocina var. granulosa PLAYF.



Cryptophyta

Cryptomonas

Cryptomonas erosa EHR.









Cryptomonas erosa var. reflexa MARSSON









Cryptomonas ovata EHR.



Pyrrophyta

Ceratium

Ceratium hirundinella (O.F.M.) SCHRANK f. austriaca (ZEDB.) BACHM.









Ceratium hirundinella f. furcoides SCHROED.









Ceratium hirundinella f. silesiacum SCHROED






Cystodinium

Cystodinium KLEBS. sp.






Glenodinium

Glenodinium gymnodinium PENARD






Peridinium

Peridinium bipes STEIN









Peridinium cinctum (O.F.M.) HER.









Peridinium cunningtonii LEMM.









Peridinium EHR. sp.









Peridinium inconspicuum LEMM.



Chrysophyta –

Centritractus

Centritractus africanus FRITSCH et RICH.



- Heterokontae




Centritractus belenophorus LEMM.









Goniochloris fallax FOTT









Goniochloris mutica (A.BR.) FOTT









Goniochloris smithii (BOURR.) FOTT






Ophiocitium

Ophiocitium capitatum WOLLE f. longispinum LEMM.






Pseudostaurastrum

Pseudostaurastrum limneticum (BORGE) CHOD.









Pseudotetraedron neglectum PASCH.






Tetradriella

Tetradriella regularis (KüTZ.) FOTT



Chrysophyta

Chrysosphaerella

Chrysosphaerella longispina LAUT.



- Chrysophyceae

Dinobryon

Dinobryon divergens (IMHOF.) LEMM.









Dinobryon divergens var.angulatum (SEL.) BRUN.









Dinobryon sertularia EHR.






Kephyrion

Kephyrion rubri-claustri CONR.






Mallomonas

Mallomonas acaroides PERTY em. IWAN.









Mallomonas caudata IWAN. em. Krieger






Synura

Synura uvella EHR.



Chrysophyta –

Aulacoseira

Aulacoseira distans (Ehrenb.) Simonsen



Bacillariophyceae




Aulacoseira italica (Ehrenb.) Simonsen



Biddulphiales




Aulacoseira italica (Ehrenb.) Simonsen f.. curvata (Pant.) Hust.



(=Centricae)

Cyclostephanos

Cyclostephanos dubius (Fricke) Round






Cyclotella

Cyclotella bodanica EULENST.









Cyclotella meneghiniana KÜTZ.









Cyclotella pseudostelligera HUST.









Cyclotella radiosa (Grunow) Lemmerm.









Cyclotella stelligera Cleve et Grun. in Van Heurck.






Melosira

Melosira circulare AG.









Melosira italica (EHR.) KÜTZ.









Melosira varians AG.






Stephanodiscus

Stephanodiscus alpinus HUST. in Hub.-Pest.









Stephanodiscus EHR. sp.









Stephanodiscus hantzschii GRUN.









Stephanodiscus tenuis HUSTED



Bacillariales

Achnanthes

Achnanthes clevei GRUN.



(=Pennatae)




Achnanthes lanceolata BRÉB.









Achnanthes minutissima KÜTZ.






Amphora

Amphora ovalis KüTZ.









Amphora ovalis var. pediculus KÜTZ.









Amphora veneta KÜTZ.






Anomoeoneis

Anomoeoneis exillis (KÜTZ.) CL.









Anomoeoneis sphaerophora (KÜTZ.) PFITZER






Asterionella

Asterionella formosa HASS.









Asterionella formosa var. acaroides LEMM.






Attheya

Attheya zachariasii J. BRUN.






Caloneis

Caloneis amphisbaena (BORY) CLEVE









Caloneis silicula (EHR.) CLEVE






Ceratoneis

Ceratoneis arcus KÜTZ.






Cocconeis

Cocconeis placentula EHR.






Craticula

Craticula cuspidata (KÜTZ.) D.G.Mann in Round et al.






Cylindrotheca

Cylindrotheca closterium Reimann et Lewin






Cymatopleura

Cymatopleura eliptica (BRÉB.) W. SM.









Cymatopleura librile (EHRENB.) PANT.






Cymbella

Cymbella ehrenbergii KÜTZ.









Cymbella helvetica KÜTZ.









Cymbella sinnuata GREG.









Cymbella tumida (BRÉB.) VAN HEURCK









Cymbella ventricosa (KÜTZ.)






Diatoma

Diatoma elongatum AG.









Diatoma elongatum var. actinastroides KRIEG.









Diatoma vulgare BORY






Ephitemia

Ephitemia turgida (EHR.) KÜTZ.






Eunotia.

Eunotia arcus EHR.






Fallacia

Fallacia pygmaea (KÜTZ.) Stickle et D.G.Mann in Round et al.






Fragilaria

Fragilaria capucina DESM.









Fragilaria crotonensis KITTON









Fragilaria H.C.Lyngb. sp.






Gomphonema

Gomphonema acuminatum EHR.









Gomphonema angustatum (KÜTZ.) RABENH.









Gomphonema augur EHR.









Gomphonema constrictum EHR.









Gomphonema olivaceum (Hornem.) Bréb.









Gomphonema parvulum (KÜTZ.) KÜTZ.






Gyrosigma

Gyrosigma acuminatum (KÜTZ.) RAB.









Gyrosigma macrum (W. SM.) J. W. Griffi. et Henfr.









Gyrosigma scalproides (RABENH.) CL.






Navicula

Navicula avenacea (Bréb.) Grunow in Schneider









Navicula capitata Ehrenb. var. hungarica (Grunow) R.Ross









Navicula cincta (EHR.) Ralfs in A. Pritch.









Navicula crypthocephala KÜTZ.









Navicula cryptocephala var. veneta (KÜTZ.) GRUN.









Navicula gracilis EHR.









Navicula gregaria DONK.









Navicula menisculus SCHUM.









Navicula pupula KÜTZ.









Navicula rhynchocephala KÜTZ.









Navicula rostellata KÜTZ.









Navicula roteana (RABENH.) GRUN.






Neidium

Neidium productum (W. SM.) CL.






Nitzschia

Nitzschia acicularis KÜTZ. (W. SM.) CL.









Nitzschia acicularis var. closterioides GRUN









Nitzschia amphibia GRUN.









Nitzschia capitellata HUST. in A. Schmidt et al.









Nitzschia dissipata (KÜTZ.) GRUN.









Nitzschia fruticosa Hust.









Nitzschia kutzingiana HILSE









Nitzschia linearis (AG.) W. SM.









Nitzschia palea (KÜTZ.) W. SM.









Nitzschia recta HANTZSCH ex. Rabenh.









Nitzschia sigmoidea (Nitzsch.) W. SM.









Nitzschia sinuata (Thwa.) Grun. in Cleve et Grun. var. tabellaria Grun. in Van Heurck









Nitzschia tryblionella HANTZSCH









Nitzschia vermicularis (KÜtz.) Hantz. in Rabenh.






Pinnularia

Pinnularia major (KÜTZ.) Rabenh.









Pinnularia microstauron (Ehr.) Cleve var. brebissonii (KüTZ.) HUST









Pinnularia viridis (NITZSCH) EHR.






Rhoicosphenia

Rhoicosphenia abbreviata (C.Agardh) Lange-Bert.






Rhopalodia

Rhopalodia gibba (EHR.) MüLL.






Stauroneis

Stauroneis phoenicenteron (Nitzsch.) EHR.






Surirella

Surirella biseriata Bréb. in Bréb. et Godey









Surirella ovata KÜTZ.









Surirella splendida (Ehrenb.) KÜTZ.









Surirella tenera GREG.






Synedra.

Synedra acus KÜTZ.









Synedra capitata EHR.









Synedra EHR. sp.









Synedra ulna (NITZSCH.) EHR.






Tabellaria

Tabellaria fenestrata (LYNGB.) KÜTZ.









Tabellaria fenestrata var. asterioniolloides GRUN.









Tabellaria fenestrata var. intermedia GRUN.



Chlorophyta

Acanthosphaera

Acanthosphaera zachariasii LEMM.






Actinastrum

Actinastrum hatzschii LAGERH.









Actinastrum hatzschii var. fluviatile SCHRODER






Ankistrodesmus

Ankistrodesmus fusiformis CORDA






Binuclearia

Binuclearia lauterbornii (SCHMIDLE) PR. - LAVR.






Carteria

Carteria DIESING sp.






Chlamydomonas

Chlamydomonas EHR. sp.









Chlamydomonas epyphytica G.M. Smith









Chlamydomonas globosa SNOW.









Chlamydomonas pertusa CHOD.









Chlamydomonas simplex PASCH.






Chloroceras

Chloroceras corniferum SCHILLER






Chlorogonium

Chlorogonium acus NAYAL






Chlorogonium

Chlorogonium elongatum (DANG.) DANG.






Closterium

Closterium gracile BRÉB. ex Ralfs









Closterium monoliferum (BORY) Ehr. ex Ralfs









Closterium Nitzsch ex Ralfs I









Closterium Nitzsch ex Ralfs II









Closterium parvulum Näg.






Coccomonas

Coccomonas orbicularis STEIN






Coelastrum

Coelastrum astroideum DE NOT.









Coelastrum microporum Näg.






Cosmarium

Cosmarium bortrytis (MENEGH.) Ralfs









Cosmarium Corda ex Ralfs I









Cosmarium Corda ex Ralfs II









Cosmarium laeve RABENH.









Cosmarium phasaeolus Bréb. in Ralfs

f. minus BOLDT.









Cosmarium reniforme (RALFS.) ARCH.









Cosmarium turpini BRéB.






Crucigenia

Crucigenia piriformis BECK. MANNAGETA









Crucigenia smithii (BOURR. et MANG.) KOM.









Crucigenia tetrapedia (KIRCHN.) W. et G.S. WEST






Crucigeniella

Crucigeniella neglecta (FOTT et ETTL) KOM.









Crucigeniella pulchra (W. et G.S. WEST) KOM.









Crucigeniella rectangularis (NäG.) KOM.






Desmidium

Desmidium scwartzii (Ag.) Ag. ex Ralfs






Diacanthos

Diacanthos belenophorus KORŠ.






Dichotomococcus

Dichotomococcus curvatus KORŠ






Dictyosphaerium

Dictyosphaerium botrytella KOM.









Dictyosphaerium pulchellum WOOD.






Elakatotrix

Elakatotrix gelatinosa WILLE






Eudorina

Eudorina elegans EHR.









Eudorina illinoisensis (KOF.) PASCH.









Eudorina sp.






Franceia

Franceia ovalis (FRANCE) LEMM.






Golenkinia

Golenkinia radiata CHOD.






Gonium

Gonium pectorale MULL.






Hofmania

Hofmania lauterbornii (SCHMIDLE) BRUNNT.






Kirchneriella

Kirchneriella contorta BOHLIN









Kirchneriella lunaris (KIRCHN.) MOEB.









Kirchneriella obesa (W. WEST) SCHMIDLE






Lagerheimia

Lagerheimia ciliata (Lagerh.) Chodat









Lagerheimia citriformis (Snow) Collins









Lagerheimia genevensis (CHOD.) CHOD.









Lagerheimia wratislaviensis SCHROED. f. heterospina HORTOB.






Lobomonas

Lobomonas ampla PASCH.






Micractinium

Micractinium pusillum PRES.






Monoraphidium

Monoraphidium arcuatum (KORŠ.) HIND.









Monoraphidium contortum (THUR.) KOM.









Monoraphidium pusillum (PRINTZ) KOM.









Monoraphidium setiforme (NYG.) KOM.






Mougeotia

Mougeotia AGARD I









Mougeotia AGARD II






Nephrochlamys

Nephrochlamys willeana (PRINTZ) KORŠ.






Oocystis

Oocystis lacustris CHODAT









Oocystis marsssonii LEMM.









Oocystis parva W. ET. G.S. WEST






Pandorina

Pandorina morum (MLILLER) BORY






Pediastrum

Pediastrum biradiatum MEYEN









Pediastrum boryanum (TURPIN) MENEGHINI var. boryanum









Pediastrum boryanum var. longicorne REINSCH









Pediastrum duplex MEYEN var. duplex









Pediastrum simplex MEYEN









Pediastrum tetras (EHRENBERG) RALFS.






Phacotus

Phacotus lenticularis (E). STEIN






Polyedriopsis

Polyedriopsis quadrispina (LEMM.) SCHMIDLE






Pseudocharacium

Pseudocharacium obtusum (A.Braun) Petry-Hesse






Pseudosphaerocystis

Pseudosphaerocystis lacustris (LEMM.) NOVAK.






Pteromonas

Pteromonas aculeata LEMM. var. lemmermannii SKUJA









Pteromonas angulosa LEMM.






Scenedesmus

Scenedesmus abundans (KIRCH.) CHODAT









Scenedesmus acuminatus (LEGERH.) CHOD.









Scenedesmus acutus (MEYEN) CHOD.









Scenedesmus bijugatus (TURP.) KÜTZ.









Scenedesmus denticulatus LAGERH.









Scenedesmus disciformis (CHOD.) FOOT et KOM.









Scenedesmus intermedius CHOD.









Scenedesmus MEYEN I









Scenedesmus MEYEN









Scenedesmus obliquus (TURP.) KÜTZ.









Scenedesmus opoliensis RICHTER









Scenedesmus opoliensis RICHTER var. mononensis









Scenedesmus ovalternus CHOD.









Scenedesmus pannonicus HORTOB.









Scenedesmus planktonicus (Korshikov) Fott









Scenedesmus praetervisus CHOD.









Scenedesmus quadricauda (TURP.) Bréb.









Scenedesmus verrucosus ROLL









Scenedesnaus bicaudatus (RABENH.) CHOD.






Schroederia

Schroederia setigera (SCHROED.) LEMM.









Schroederia spiralis (PRINTZ) KORŠ.






Selenastrum

Selenastrum bibraianum Reinsch






Selenastrum

Selenastrum gracile Reinsch






Siderocelis

Siderocelis FOTT sp.






Sorastrum

Sorastrum spinulosum NAEG.






Spirogyra

Spirogyra LINK I









Spirogyra LINK II






Staurastrum

Staurastrum Bréb. I









Staurastrum Bréb. II









Staurastrum Bréb. III









Staurastrum chaetoceras (SCHR.) G.M.SM.









Staurastrum denticulatum ARCH.









Staurastrum furcigerum Bréb.









Staurastrum gracile RALFS









Staurastrum orbiculare RALFS









Staurastrum paradoxum MEYEN









Staurastrum polymorphum Bréb.









Staurastrum punctulatum Bréb.






Tetraedron

Tetraedron caudatum (CORDA) RALFS









Tetraedron caudatum var. incisum LAGERH.









Tetraedron incus (TEIL.) SMITH.









Tetraedron longispinum (PETTY) HANSG.









Tetraedron minimum (A. BRAUN) HANSG.









Tetraedron schmidlei (SCHROED.) LEMM.









Tetraedron trilobatum (REINSCH) HANSG.






Tetrastrum

Tetrastrum anomalum G.M. SMITH









Tetrastrum punctatum (SCMIDLE) AHL. et TIFF.









Tetrastrum staurogeniaeforme (SCHROED.) LEMM.









Tetrastrum triangulare (CHOD.) KOM.






Treubaria

Treubaria triappendiculata BERNARD






Ulotrix

Ulotrix KüTZ. sp.






Westella

Westella botryoides (WEST) WILD.






Xanthidium

Xanthidium convergens DELP.

Tablica: Sistematska pripadnost fitoplanktona Kopačkog rita




Skupina

Broj svojti


Cyanophyta

36

Euglenophyta

37

Cryptophyta

3

Pyrrophyta

10

Chrysophyta

119

Chlorophyta

133

UKUPNO

338



  1   2   3   4   5   6   7


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət