Ana səhifə

Dr veysel eroğLU’nun hitaplari 22. 05. 2010 – İstanbul


Yüklə 22.31 Kb.
tarix07.05.2016
ölçüsü22.31 Kb.
18. ULUSAL ÇEVRE PROJE OLİMPİYATI ÖDÜL MERASİMİ”
PROF. DR. VEYSEL EROĞLU’NUN HİTAPLARI
22.05.2010 – İSTANBUL

Çok Kıymetli Misafirler,

Sevgili Gençler,

Basınımızın Değerli Mensupları, hepinizi saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.


Bugün burada, sizlerle bir arada olmanın beni bilhassa heyecanlandırdığını ve memnun ettiğini ifade ederek sözlerime başlamak isterim. Zira; ben de bir akademisyenim, İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde hizmet verdiğim dönemde çok sayıda öğrenci yetiştirdim.
Geleceği ellerinde tutan değerli gençler, sizler yarınlara yön veren aydınlık yüzlersiniz. Sizler, dünyanın mutlu ve müreffeh yarınlarına doğru yolculuğunda bayrağı devralacaksınız.
Dünyayı bize bırakılandan daha ileri, güven verici, aydınlık bir geleceğe taşımak için daha çok çalışmanız gerekiyor.
Renklerimiz, dillerimiz, dinlerimiz farklı olsa da hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz. Ancak dünyadaki su, hava, toprak sınırsız değil. Maalesef insanoğlu bitmeyecek sandığı bu kaynakların değerini, kaybetmeye başladığı zaman anlamıştır. Tehlikenin çok büyük boyutlara geldiği görülmüş ve belirli önlemlerin alınması gereği duyulmuştur.
Yaşanılabilir bir dünya için geç kalmadan hepimiz birey olarak üzerimize düşeni yapmalı, gelişmiş bir çevre şuuruna sahip olmalıyız. Biz Bakanlık olarak çevre adına büyük adımlar attık. Yarınlara daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Türkiye iklim değişikliğine karşı yapılan küresel mücadeleye katkılarını, 26 Ağustos 2009 tarihinde Kyoto Protokolü’ne resmen taraf olarak bir defa daha ortaya koymuştur. Kopenhag’daki iklim değişikliği zirvesinde çözümün içinde bir ülke olduğumuzu ispatladık.
Bugüne kadar 25 milyon nüfusumuza kaliteli içmesuyu temin ettik.
2003 yılında 15 adet katı atık bertaraf tesisi ile 23 milyon kişiye hizmet götürülürken, şuan itibariyle 42 adet tesisle 32 milyon kişiye hizmet verir hale geldik.
2002 yılından önce, Türkiye genelinde 145 atıksu arıtma tesisinden 248 belediye hizmet görmekte idi.
2009 yılı sonu itibari ile Türkiye genelinde 242 atıksu arıtma tesisinden 466 belediye hizmet görmeye başlamıştır.
Nüfusu dikkate alarak bir değerlendirme yapılırsa 2002 yılında belediye nüfusunun % 34’ü atıksu arıtma tesisine bağlı iken, 2009 yılında bu oran % 68’e ulaşmıştır.

2002 yılı sonu itibarıyla 16 olan hava kalitesi ölçüm istasyonu sayısı, 2009 yılı sonunda 116’ya ulaştırılmıştır. 2014 yılı hedefi 209 istasyon ile hava kalitesini izlemektir.


Değerli Misafirler,
Cumhuriyet tarihimizin en büyük “Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliğini 2008 yılında başlattık.
Hedefimiz 5 yılda yaklaşık Belçika yüzölçümüne yakın, 2.300.000 hektar alanda 2,3 milyar fidanı toprakla buluşturmaktır.
2008 yılında Eylem Planı hedefi 420.000 hektara karşılık 463.000 hektar, 2009 yılında ise 501 bin hektar olarak gerçekleşmiştir.
Bu çalışmalar neticesinde Türkiye ağaçlandırmada dünyada ilk üçe girmiştir.
2003-2009 yılları arasında; 57 il ve 13 ilçede olmak üzere toplam 70 adet Kent Ormanı hizmete açılmıştır. 2002 yılında 255 olan mesire yeri sayısı, 2009 yılı sonu itibarıyla 319’a ulaşmıştır.
Bugüne kadar Bakanlığımızca, 41 adet Milli Park, 42 adet Tabiat Parkı, 31 adet Tabiatı Koruma Alanı, 105 adet Tabiat Anıtı; 14 adet Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir.
Kıymetli Misafirler,

Sevgili Gençler,


Önemli olan çocuklarımıza çevre kültürü ve çevre şuurunu küçük yaşlarda aşılayabilmek; bunu yapabilirsek geleceğimiz bugünkünden çok daha güzel olacaktır.
Bakanlık olarak çevre eğitimine çok önem veriyoruz. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için; kirlenmelerin önlenmesi, tabiatın korunarak tahribatının engellenmesi, yeşil alanların korunması ve artırılması ile kamuoyunun şuurlandırılması önem arz etmektedir.
Çevremizi ve dünyamızı tehdit eden problemler aslında bütün insanlığın geleceğine yönelmiş durumdadır. Meseleyi çözmenin ilk adımı ise çevre kirliliğinin hem faili hem mağduru insanları eğiterek mevcut kaynakları doğru kullanmasını, çevreyi korumanın aslında kendi hayatını koruması anlamına geldiğini fark etmesini sağlamaktır.
Çevre, bizlere sunulmuş bir lütuf ve gelecek nesillere kirletmeden, tahrip etmeden aktaracağımız bir emanettir.
Suyumuzu, havamızı, toprağımızı, diğer canlılarla paylaştığımız dünyamızı geleceğe taşımak için hep birlikte çalışmaya ihtiyacımız var.
İşte bu sebeple Çevre ve Orman Bakanlığı olarak “Aynı suyu, aynı toprağı, aynı havayı, aynı dünyayı paylaşıyoruz” sloganı ile bütün Türkiye’yi kapsayan “Çevre Orman Seyyar Eğitim Araçları” projesini başlattık.
Sağlıklı bir çevre, yaşanabilir şehirler oluşturmak maksadıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaların simgesi olan Çevre Orman Seyyar Eğitim Araçları, 81 ilimizi ziyaret etmek üzere yola çıktı.
Çevre şuurunu yükseltmek maksatlı eğitimler vermek üzere özel olarak hazırlanmış 5 adet araç, 21 Nisan - 18 Haziran 2010 tarihleri arasında 81 il ve ilçeler dahil 200’den fazla yerleşim yerini ziyaret edecek.
Bugüne kadar toplam 47 ilimizi ziyaret ederek çalışmalarını tamamladı.
Kıymetli Gençler,
44 ülkeden 106 projeyle iştirak eden çevre sevdalısı sizleri böyle duyarlı görmek, beni yarınlar adına umutlandırıyor.

Çevre, insan hayatının her alanında ve her anında süreklilik arz etmektedir.


Gençlerin bir yıl boyunca hazırlanarak çevre konusuna hassasiyetlerini yansıtan projelerle iştirak ettikleri Çevre Olimpiyatı, gençlere her günün “Çevre Günü” olduğu şuurunu yerleştirmeye çalışmaktadır.
Geleceğin dünyasının daha yaşanılabilir olması için, bu projelerden bilim kurumlarının fevkalade istifade edip, bu çocuklara sahip çıkarak fırsatlar vereceğini inanıyorum.
Gençlik, insanın en güçlü, en sağlıklı ve en verimli olduğu devredir. Bu sebeple çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Biz çevreye olan duyarlılığımızı yaptığımız çalışmalar ve siz değerli gençlere verdiğimiz desteklerle gösteriyoruz.
Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır. Bu yarışmaya katılarak çalışmalarını paylaşan bütün çocuklarımızla gurur duyuyoruz.
Böyle mükemmel bir organizasyonu tertipleyen başta Fatih Eğitim Kurumları’nın değerli kurucularını, saygıdeğer hocalarını ve bu projede çalışmalarıyla güzel eserler ortaya koyan sevgili öğrencileri, bu olimpiyatın projelerini inceleyen değerli jüri üyelerini ve bütün çevre dostlarını, kutluyor muvaffakiyetler diliyorum.
Olimpiyat’ta belki yalnızca dereceye girenleri mükâfatlandıracağız ama ben bu projeye katılan bütün iştirakçileri yürekten kutluyorum.
Bu projede yer alan bütün çocuklarımızın yaptıkları çalışmalar her türlü takdirin üstündedir.
Onlar, geleceğin dünyasının parlayan yıldızları olarak büyük hizmetlerde bulunarak, alkışı çoktan hak etmişlerdir. Bütün katılımcılara başarılar diliyor, bilim dünyasına katkılarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət