Ana səhifə

BEŞİktaş ÇAĞDAŞ sanat galeriSİ koleksiyonlardan bedri baykam


Yüklə 11.54 Kb.
tarix07.05.2016
ölçüsü11.54 Kb.
BEŞİKTAŞ ÇAĞDAŞ SANAT GALERİSİ
KOLEKSİYONLARDAN BEDRİ BAYKAM

Beşiktaş Belediyesi 26 Ekim – 5 Aralık 2009 tarihleri arasında Beşiktaş Çağdaş “KOLEKSİYONLARDAN BEDRİ BAYKAM ” başlıklı proje ile sanat severleri buluşturuyor.

Koleksiyonlardan Bedri Baykam Sergisi sanatçının 1983’lerden 2009’lara uzanan 25 yılı aşkın bir dönemi kapsayan önemli çalışmalarından bir kesit sunmaktadır. Türk Çağdaş Sanatının yurtiçinde ve dışında en çok tanınan ve bu sene açtığı Fransa, ABD, İngiltere ve Almanya’da da açtığı sergilerle dikkat çeken en önemli isimlerinden Bedri Baykam’ın tüm kariyeri üzerine yayılan eserlerin bir araya getirilmesiyle oluşan perspektifte, “Yeni Dışavurumculuk”, “İç Manzaralar “, “Şerit Resimler” , “Sansür ve İşkence “, “Gerçek Sahteler “, “Atatürk ve Che Sergileri ”, “Saydam Katmanlar ”, “Dişi Entrikalar “ , “At Serileri “ ve “4D”ler gibi en önemli dönemlerinden çalışmalar yer almaktadır.
Koleksiyonlardan Bedri Baykam” Sergisi 26 Ekim 2009 tarihinde BEŞİKTAŞ ÇAĞDAŞ’ ta açılıyor. Saat 19:00 da bir kokteylle açılışı gerçekleştirilecek olan sergiye, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da katılacaktır.

Son günlerde resim sanatında yaşanan olumlu gelişmeler, bilinçli bir birikime sahip koleksiyonerleri, ellerindeki mevcut yapıtları izleyenlerle paylaşmaya yönelik projeler üretmeye ya da bu projeleri desteklemeye yöneltmiştir.“ Koleksiyonlardan Bedri Baykam ” Sergisi de, bu türden bir projenin Türkiye’deki ilk örneği olacaktır. Söz konusu sergi, bugünkü koleksiyoner profiline ait bir belge niteliği taşıması nedeniyle de önemlidir. Sergide yapıtları yer alacak koleksiyonerler, Bedri Baykam üzerine dönemsel çalışmalar toplamış ellerinde birçok yapıt bulunan çok değerli isimler ve kurumlardır; Pınar&Ertuğrul Alişan, Nezih Barut, Borusan Sanat, Hakan Çarmıklı, Demsa A.Ş, Sevda&Can Elgiz, Ali Koç, Dağhan Özil, Nejat Türkmen, bu sergiye yapıtlarını ödünç vererek bu önemli girişimin gerçekleşmesini sağlamışlardır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Koleksiyonlardan Bedri Baykam ” Sergisi, sanatçının bu güne kadar Türk çağdaş sanatına getirdiği sayısız yenilikler dahil olmak üzere, sanatı hakkında en geniş bilgiyi verecek ölçüde başat yapıtlardan oluşmaktadır. Türk resim sanatı tarihinin koleksiyonerlik bilinci açısından, Türkiye’de böyle bir büyük koleksiyon sergisini gerçekleştirebilmenin ve yetkin bir seçki yaratmanın, sanat, sanatçı koleksiyoner ve izleyici açısından ayrı ayrı ne kadar olumlu ve önemli olduğu anlaşılacaktır.

BEŞİKTAŞ ÇAĞDAŞ

MKM Uğur Mumcu Caddesi

No:8 Kat. 1 Akatlar/İstanbul

Tel: 0212 351 93 90 (126)besiktascagdas@beltas.com.tr

www.besiktascagdas.com

www.bedribaykam.com


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət