Ana səhifə

Avarlar kavşAĞi düzenleme çalişmasi


Yüklə 14.23 Kb.
tarix04.05.2016
ölçüsü14.23 Kb.

04 Temmuz 2012

AVARLAR KAVŞAĞI DÜZENLEME ÇALIŞMASI
Kentimiz hem fiziksel olarak hem de ekonomik olarak hızla büyüyor. Bu büyümeye paralel olarak ihtiyaçlarımız ve sorunlarımızda artıyor. İnegöl Belediyesi olarak biz de bu büyümeyi yakalayıp bütün imkânlarımızla sorunları gidermeye ve kentimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bu süreçte de bilim ve teknolojinin bize sunduğu bütün imkânları kullanıyoruz.

Kentimizdeki büyümeyle beraber oluşan sorunların en önemlilerinden biri trafik sorunudur. Kentimizdeki motorlu araç sayısı 50 bini aşmış vaziyettedir. Bu da ister istemez trafik yoğunluğuna sebep olmaktadır. Özellikle işe gidiş-dönüş saatleri ile öğle arası vakitlerinde bu yoğunluk daha fazla yoğunlaşıyor.

Belediye olarak bilim ve teknolojinin ışığında trafik sorununu da çözüyoruz. Fen işleri Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve ihalesi Haziran ayı içerisinde tamamlanıp sözleşmesi imzalanan Şehir İçi Trafik Ulaşım Planı projemizi başlattık. Bu projeyle kentimizde bulunan 34 kavşak ve bağlı yolları bir bütün olarak ele alan bir ulaşım master planı hazırlıyoruz. İhaleyi alan Arslantürk Şehircilik Planlama Firması bizim kontrolümüzde yoğun bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Tabi bu uzun bir süreç. Her kavşakta ayrı ayrı veriler toplanıyor. Araç sayımları yapılıp araç takip sistemi kurularak araçların izledikleri güzergahlar belirleniyor. Elde edilen veriler etüd edilip simülasyonlar oluşturulacak en doğru ve en güvenli kavşak tasarımları yapılarak ulaşım planı hazırlanacak.Bu işte önceliklerimiz var. Firma bu önceliklerimize göre bazı bölge ve kavşaklarda çalışmalarını daha hızlık bitirecek. Çalışmalar bittikçe de belediyemize düşen gerekli çalışmalar yapılacak. Kentimizin doğu girişi olan Ankara Caddesi ve Avarlar Kavşağı önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bilindiği üzere bu alanda çok trafik kazası yaşandı, çok can kayıpları verildi. Belediye olarak Karayolları’nın kapısını aşındırdık. Defalarca yazılar yazdık, dosyalar hazırladık ve sonuç olarak Milletvekilimizin de desteği ile Avarlar Kavşağı sinyalizasyon sistemine kavuştu. Ancak Avarlar kavşağı yapı itibari ile sıkıntılı bir konuma sahip.

Bundan dolayı, firmadan Avarlar Kavşağı çalışmasını daha önce bitirmesini talep ettik. Firma tarafından bu bölüme ait planlar hazırlandı. Biz de trafik master planının ilk uygulaması olarak hemen çalışmaya start verdik.Ankara Caddesindeki düzenleme çalışmalarımız bilindiği üzere geçen sene başlamıştı. Osmanbey Caddesi ile Kalender Caddesi kesişimine kadar Ankara Caddesi üzerindeki hem üst hem de alt yapı çalışmasını tamamladık. Şimdi de Kalender ve Ertuğrulgazi Caddesi kesişimlerinin arasında kalan alanda ve Avarlar Kavşağında düzenleme çalışmasını hem master planı çerçevesinde hem de komple düzenleme şeklinde yürütüyoruz.

Ben kısaca burada neler yapılacak kısaca bilgi vermek istiyorum.

Avarlar ile Kalender Caddesi (Demircizade petrol-Total) arasındaki alan üzerinde;


  • Doğalgaz, telekom, su ve kanalizasyon hatları gibi alt yapı çalışmaları komple elden geçirilecek.

  • Ayrıca Mobese hatları çekilecek.

  • Bu alanın mevcut bozuk ve çökmüş asfaltı sökülüp önce zemin çökmelere karşı sağlamlaştırılacak sonrasında ise komple asfalt atılacak.

  • Bu alan üzerinde orta refüj teşekkül ettirilecek.

  • Bursa yönünden gelen ve Enver Köfte’nin önünden Ankara Caddesine giden tek yönün dönel kavşağa girmesi orta refüjle engellenecek.

  • Demircizade Pertol-Kalender Caddesi geçişine bir dönel kavşak imal edilecek

  • Yolun mağazaların da olduğu sol kısmında araçların parklanma yapabileceği cep otopark oluşturulacak.

  • Yol mağazaların olduğu kısım genişletilecek. Böylelikle aradaki orta refüjle de yolun gidiş-geliş güzergâhı rahatlayacak.

Ayrıca; Ertuğrulgazi Caddesi üzerindeki orta refüj dönel kavşağa kadar da uzatılacak.

Hazırlanan bu planla birlikte çalışmalarımıza hız verip kentimizin doğu girişini markalar şehri olan İnegöl’ümüze yakışır bir hale getirmek istiyoruz. Ancak şunun altını çizmek istiyorum. Bütün bu çalışmalarda standartlardan ödün vermiyoruz. Amacımız göze hoş gelen kısa süreli çalışmalar yapmak değil, hem güzel görünen hem kullanışlı, hem de uzun ömürlü işler yapmak. Burada estetikle fonksiyonelliği harmanlayıp en uygun sonuca ulaşmaya çalışıyoruz.Yapılan çalışmanın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.
                                                                                                            Alinur AKTAŞ

                                                                                                        Belediye Başkanı

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət