Ana səhifə

7-8 Kasım 2015 Cumartesi-Pazar günlerinde Büyükçekmece- kumburgaz


Yüklə 39 Kb.
tarix06.05.2016
ölçüsü39 Kb.
BÜYÜKÇEKMECE YELKEN KULÜBÜ

ATATÜRK KUPASI YAT YARIŞLARI

Yarış İlanı

7-8 KASIM 2015

Büyükçekmece Yelken Kulübü Atatürk Kupası Yat Yarışları 7-8 Kasım 2015 Cumartesi-Pazar günlerinde Büyükçekmece- Kumburgaz parkurunda yat sınıfında 1 adet coğrafi ve 2 adet parkur rotada ‘yat’sınıfında yapılacaktır.


Ambulans ve sağlık ekibi Büyükçekmece Marina’da bekletilecektir.
1 UYGULANACAK KURALLAR

Yarışlar; • Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) Yelken Yarış Kuralları (RRS) 2013–2016,

 • ISAF Özel Açıkdeniz Yönetmeliği 2014–2015,

 • ISAF Yönetmelik 20(Reklam Kodu),

 • IRC Kuralları 2015,

 • Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü,

 • Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) İlke Kararları,

 • TYF Genel Yat Yarış Talimatı,

 • TYF Genel Yarış Talimatı,

 • TYF Yelken Yarışları Düzenleme Talimatı,

 • TYF Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı,

 • TYF Disiplin Suçları ve Cezaları Talimatı,

 • TYF Yelken No Tahsis Talimatı,

 • TYF Reklam Talimatı,

 • TYF Yelken Hakem Talimatı,

 • Büyükçekmece Yelken Kulübü Genel Yarış Talimatı 2015,

 • Ek Yarış Talimatları (varsa,) Talimatlar arasında çelişki olması durumunda Yarış İlanı, Yarış Talimatı ve varsa Yarış Ek Talimatlarından tarihi geç olan geçerli olacaktır.


2 YARIŞLARIN AÇIK OLDUĞU SINIFLAR

2.1 Yarışlar, tam boyları (LH/LOA) 6 – 27 metre arasında bulunan, içten veya dıştan takma bir motora sahip, 2015 yılı IRC Ölçü Belgesi olan tekneler ile yeni başlayan, yat sınıfı özelliklerini taşıyıp IRC ölçü belgesi edinmemiş DESTEK sınıfında yarışmayı kabul eden, yarış ve güvenlik kuralları çerçevesinde yarışmaya uygun donanıma sahip tüm yelkenli teknelere açıktır.
2.2 IRC Sınıfları

Teknelerin sınıflandırması Yarış Komitesi tarafından bütün başvurular alındıktan sonra yapılacaktır.2.3 Destek Sınıfı : BYK Genel Yarış Talimatı 2015 Madde 19.2’de tanımlanan Destek Sınıfı handikap sistemine tabi olan yatlar.
2.4 Bu yarış için azami ekip sayısı sınırlaması yoktur.

Asgarî ekip sayısı tüm sınıflar için üç kişidir. Her türlü emniyet donanımı, ekip sayısına göre yeterli sayı ve özellikte olacaktır.
2.5 Yarışlar, tüm bölgelere ve yabancı yatlarla yelkencilere geçerli yönetmelik ve talimatlara uygun olmak koşulu ile açıktır.
2.6 Yatlar yarış esnasında pruvanın önünde çıkıntı yapan demir/çapa taşıyamazlar.
3 KAYITLAR

3.1 Kayıt formu tamamen doldurulmuş, yat sahibi veya yazılı olarak yetki verdiği sorumlu kişisi tarafından imzalanarak ve geçerli IRC ölçü belgesi, DESTEK Sınıfı için teknenin imal yılı, metre olarak tam boy (LOA) ve balon(simetrik veya asimetrik) kullanıp kullanmayacağı beyanı, varsa reklam taşıma belgesi ve 2015 yılı ekip lisansları (vizeli numaralarının yazılması) ile birlikte 06 KASIM 2015 Cuma günü saat 18.00'e kadar Yarış Sekreterliğine verilmiş olacaktır. Bu tarihten sonra alınan kayıtlar geçerli sayılmayacaktır.
3.2. Kayıt Formları bilgisayar ortamında veya okunaklı ve büyük harf ile doldurulmalı ve tüm ekip isimleri Nüfus Cüzdanında olduğu şekilde yazılmalıdır. Aksi halde kayıt geçerli olmayacaktır. Yarışlara katılan yarışçıların 2015 yılında alınmış veya 2015 vizesi yapılmış lisans belgeleri olması şarttır. Lisansı olmayan sporculara Geçici Lisans Kulübümüz aracılığı ile çıkartılmaktadır. Lisansı/Geçici Lisansı olmayan sporcular yarışa katılamazlar. Geçici Lisans ücreti 2015 yılı için 35 TL’dir. Bu ücretin yarış kayıt ücreti ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.
3.3 Kayıt ücreti, kayıt sırasında ödenmelidir. Kaydın faks veya e-posta ile yapılması halinde, kayıt ücretinin BCYK’nin banka hesabına (FİNANS BANK BÜYÜKÇEKMECE ŞUBESİ IBAN NO:TR74 0011 1000 0000 0025 3295 62) yatırıldığına dair dekont veya kayıt formu ile birlikte gönderilen Mail Order Formu kayıt formuna eklenmelidir. Banka dekontuna mutlaka yat adı yazdırılmalıdır. Faks veya e-posta ile yapılan kayıtlar için telefon ile teyit alınmalıdır. Aksi takdirde kayıtlar geçersiz sayılacaktır.
İlgili kişi: Mehmet Buyan

Telefon:0532 778 32 31 -0212 8820789

e-posta: buyukcekmeceyelken@gmail.com
3.4 Kayıt ücretleri;

Tüm Sınıflar için 100 TL’dir. TYF Katkı payı olan 65 TL bu bedele dâhildir.


3.5 Geçerli IRC ölçü belgesi veya DESTEK Sınıfı için istenen beyanı olmayan bir teknenin bu yarışa katılmasına izin verilmeyecektir.
3.6 Kayıt Formlarında belirtilen ekip listelerinde değişiklik varsa, bu husus yazılı olarak veya buyukcekmeceyelken@gmail.com adresine e-posta ile veya 0532 778 32 31 telefon numarasına SMS mesajı ile ilan edilen uyarı işareti saatinden 1 saat öncesine kadar bildirilecektir. Sözlü değişiklikler alınmayacaktır.
3.7 Tekneyi yarışa kayıt yaptıran tekne sahibi/sorumlu kişisi teknede bulunacaktır.
3.8 Yarışlara kaydını yaptıranlar bu Yarış İlanı ile bu Yarış İlanının atıf yaptığı tüm kuralları kabul etmiş sayılırlar.
4 YARIŞ SEKRETERLİĞİ

Yarış Sekreterliği ;

Mimarsinan Merkez Mah E5 karayolu üstü Osman Hamdi Sanat Merkezi Kat 2 Büyükçekmece İSTANBUL

▲ Tel: (212) 8820789   adresinde kurulacaktır.


5 YARIŞ KATEGORİSİ

ISAF Özel Açıkdeniz Yönetmeliği 2014–2015’e göre Kategori 4’tür


6 ROTA

6.1 7 Kasım 2015 Cumartesİ günü 2 adet SOSİS ROTA yarışı yapılacaktır.Tekneler, Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde gerçekleşecek, şamadıra ve hakem botu konumlandırması, ek talimat ile bildirilecektir.Sosis rota tüm sınıflar için 3 turdur.

6.2 8 Kasım 2015 Pazar günü bir adet COĞRAFİ ROTA yarışı yapılacaktır. Tekneler, Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde genel kuzey yönünde verilecek startın ardından Baba burnu açıklarına atılacak şamandırayı sancaklarında bırakarak, genel batı yönünde Artemis Marine Princess Otelin açıklarına atılacak şamandırayı iskelelerinde bırakıp yine Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde finiş vereceklerdir. FİNİŞLER startın ters yönündedir.
6.3ALTERNATİF ROTA

Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde verilecek startın ardından Baba burnu açıklarına atılacak şamandırayı sancaklarında bırakarak genel batı yönünde Güzelce Marina’nın açıklarına atılacak şamandırayı iskelelerinde bırakıp yine Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde finiş vereceklerdir.Finişler startın ters yönündedir.6.4 Yarış Komitesi rota kısaltmasına, lider konumdaki teknenin durumuna göre uygun gördüğü anda karar verebilir ve finişi belirler. Rota kısaltması ilk tekne şamandırayı dönmeden VHF 73’ten net biçimde anons edilecektir.
6.5 ALTERNATİF ROTA verilecek ise rota kısaltma bayrağı toka edilecek ve bu telsizde 73. Kanaldan anons edilerek duyurulacaktır.
7 MESAFE

7.1Yarış mesafesi sosis rotalarda Komite tarafından belirlenecektir; coğrafi rota yaklaşık 18 mil, Alternatif Rota’da yaklaşık 10 mildir
8 YARIŞLARI BAŞLATMA VE YARIŞ PROGRAMI
8.1 Bu yarışlar, RRS 26 ‘nın değiştirilmiş şekli uyarınca aşağıdaki gibi başlatılacaktır.

Uyarı İşareti Sınıf işareti 1 seda işareti ile toka edilir (starta on (10)dakika var)

Hazırlık İşareti Kod bayrağı “P” veya “I”, 1 seda işareti ile toka edilir (starta dört (4) dakika var)

Bir Dakika Hazırlık İşareti Kod bayrağı “P” veya “I” , 1 uzun seda işareti ile arya edilir (starta bir (1) dakika var)

Start İşareti Sınıf işareti 1 seda işareti ile birlikte arya edilir (start ).
8.2 07 Kasım 2015 Cumartesi günü tüm sınıflar için ilk uyarı işareti saati 10.50 olacaktır. BYK Genel Yarış Talimatı 2015 Madde 12.2 geçerlidir. Start etme süresi 15 dakikadır.
8.3 08 Kasım 2015 Pazar günü tüm sınıflar için ilk uyarı işareti saati 10.50 olacaktır. BYK Genel Yarış Talimatı 2015 Madde 12.2 geçerlidir. Start etme süresi 15 dakikadır.

8.4 2 adet sosis rota yarışının planlandığı 07 Kasım 2015 Cumartesi günü ve 1 adet coğrafi rota yarışının planlandığı 08 Kasım 2015 Pazar günü saat 15:00’ten sonra uyarı işareti verilmeyecektir.

8.5 Ferdi Geri Çağırma işareti verilen tekneler kendilerini teşhis ederek geri dönüp kurallara göre yeniden start etmekle yükümlüdürler. Yarış Kurulu; bu durumdaki teknelerin yelken numarasını/tekne adını seslenerek ve VHF Kanal 73’ten genel yayın yapmak suretiyle ÇAĞRI YAPARAK tekneleri uyarmaya çalışacaktır. Uyaramaması düzeltme nedeni olmayacaktır.
9 START HATTI

9.1 START HATTI Büyükçekmece Yelken Kulübü önünde kurulmuş olan komite botu-şamandıra arasındaki hat olup startların yönü genel güney yönünde olacaktır. Herhangi bir değişiklik, Komite tarafından VHF 73’ten bildirecektir.
10 FİNİŞ HATTI

10.1 Start hattının aynısıdır. Finişlerin yönü, start hattının tam tersi, genel kuzey yönlüdür.
11 YARIŞ SÜRESİ

11.1 Yarışın süresi:

a.Coğrafi rota yarışı için start saatinden itibaren 7;

b.Sosis rota yarışlarında her bir yarış için start saatinden itibaren 2 saattir.


12 RRS BÖLÜM 2 KURALLARINI İHLAL CEZASI

Bölüm 2 kurallarını ihlal eden bir tekne olaydan sonra mümkün olan en kısa zamanda ve diğer teknelerden iyice uzaklaştıktan ve diğer teknelere çapariz vermeyecek şekilde, derhal bir tramola ve bir kavançadan oluşan dönüşler şeklinde, aynı yönde İki Dönüş Cezası kullanacaktır.


13 ÖDÜLLER

13.ATATÜRK’Ü ANMA KUPASI için her sınıftaki ilk 3 tekne ödüllendirilecektir.
13.2 Ödüllerin verilebilmesi için, o sınıfta 3 kayıt şartı aranacaktır.
13.3 Ödül Töreni yarıştan sonra saat 18.00’de Büyükçekmece Yelken Kulübün’de yapılacaktır.
BÜYÜKÇEKMECE YELKEN KULÜBÜ ATATÜRK KUPASI YAT YARIŞLARI

KOYİÇİ ŞAMANDIRA YARIŞI ROTA KARTI

7 KASIM 2015 CUMARTESİ
RÜZGAR YÖNÜFİNİŞKOMİTE TEKNESİSTART HATTI

ROTA: START-1-2-1-FİNİŞ


START( KOMİTE İLE 2 NOLU ŞAMANDIRA ARASI ), 1 NOLU ŞAMANDIRA (İSKELEDE BIRAKILACAK), 2 NOLU ŞAMANDIRA (İSKELEDE BIRAKILACAK), 1 NOLU ŞAMANDIRA (İSKELEDE BIRAKILACAK), FİNİŞ ( 2 NOLU ŞAMANDIRA İLE KOMİTE TEKNESİ ARASI)

COĞRAFİ ROTA 8 KASIM 2015 PAZAR


START BÜYÜKÇEKMECE YELKEN KULÜBÜ ÖNÜ (KOMİTE TEKNESİ İLE ŞAMANDIRA ARASI 0-4 ),

BABABURNU ŞAMANDIRASI SANCAKTA BIRAKILACAK,

KUMBURGAZ ARTEMİS OTEL ÖNÜ ŞAMANDIRASI (2) İSKELEDE BIRAKILACAK,

BABABURNU ŞAMANDIRASI İSKELEDE BIRAKILACAK ,

FİNİŞ (ŞAMANDIRASI İLE KOMİTE TEKNESİ ARASI)ALTERNATİF (KISA) COĞRAFİ ROTA

8 KASIM 2015 PAZAR

START ( KOMİTE TEKNESİ VE ŞAMANDIRA ARASI),

BABABURNU ŞAMANDIRASI (SANCAKTA BIRAKILACAK),

GÜZELCE MARİNA ÖNÜ ŞAMANDIRASI ( İSKELE TARAFTA BIRAKILACAK),

BABABURNU ŞAMANDIRASI (İSKELEDE BIRAKILACAK),

FİNİŞ (KOMİTE TEKNESİ VE ŞAMANDIRA ARASI)Mimarsinan Merkez Mah E5 karayolu üstü Osman Hamdi Sanat Merkezi Kat 2 Büyükçekmece İSTANBULTel: (212) 8820789       www.bcky.org.tr facebook: Büyükcekmece Yelken Kulübü Twitter : bykcekmceyelkenVerilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət