Ana səhifə

12 mart 2015 basin bülteni meydan iÇİN Önce açiliş sonra yikim


Yüklə 11.17 Kb.
tarix09.05.2016
ölçüsü11.17 Kb.12 MART 2015
BASIN BÜLTENİ
MEYDAN İÇİN ÖNCE AÇILIŞ SONRA YIKIM

  • BURSA’NIN EN ESKİ MAHALLELERİNDEN ARABAYATAĞI’NA MODERN BİR MEYDAN KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARA 5 YIL ÖNCE BAŞLAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YEŞİL CAMİ EK HİZMET BİNASINI HİZMETE AÇTI, ARDINDAN PROJE ALANI ÜZERİNDE YER ALAN BİNALARIN YIKIMINI BAŞLATTI.

  • BAŞKAN ALTEPE, TÜM MAHALLELERDEKİ YAŞAM STANDARTLARINI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMAYA ÇALIŞTIKLARINI BELİRTEREK, YAPILACAK MEYDANIN ARABAYATAĞI MAHALLESİ’NE AYRI BİR DEĞER KATACAĞINI SÖYLEDİ.

  • YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ, ÇARPIK YAPILAŞMANIN YOIUN OLDUĞU MAHALLEYE KAZANDIRILAN EK HİZMET BİNASI İLE YAPILACAK MEYDAN DÜZENLEMESİ İÇİN BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.


BURSA – Bursa’nın en eski mahallelerinden Arabayatağı’na modern bir meydan kazandırmak için çalışmalara 5 yıl önce başlayan Büyükşehir Belediyesi Yeşil Cami ek hizmet binasını hizmete açtı, ardından proje alanı üzerinde yer alan binaların yıkımını başlattı. Başkan Altepe, tüm mahallelerdeki yaşam standartlarını en üst seviyeye çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, yapılacak meydanın Arabayatağı Mahallesi’ne ayrı bir değer katacağını söyledi.
Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için tüm mahallelerde adeta bir dönüşüm hareketi sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Arabayatağı Mahallesi’nde 5 yıl önce başlattığı ancak kamulaştırma çalışmaları nedeniyle zaman alan meydan düzenleme projesinde sona geldi. Yaklaşık 2 bin metrekare alanlı meydan projesi alanında kalan binalardan birini 2012 yılında kamulaştırıp, yıkan Büyükşehir Belediyesi, cami müştemilatı içinde yer alan diğer binaların kaldırılması için de Yeşil Cami yanına ek hizmet binası yaptı. Yapımı tamamlanan ek hizmet binası, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın ile mahalle sakinlerinin de katıldığı törenle hizmete açıldı.
Yıldırım’da hizmet yıkarak oluyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Yıldırım gibi çarpık yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerde hizmet üretmenin zorluğuna dikkat çekti. Yıldırım’da 10 yıl meclis üyeliği yaptığını bu sayede tüm mahallelerin sorunlarını çok iyi bildiğini dile getiren Başkan Altepe, “Bu bölgelerde basın toplantıları yaptık, sorunları dile getirdik. Bu sorunlar yıllarca konuşuldu ancak hizmeti getirmek bize nasip oldu. Buraya yapılacak meydan için 5 yıldır çalışıyoruz. Ancak Yıldırım’da hizmet yıkarak oluyor. Burada da ilk binayı hemen yıkmıştık. Diğer binalar camiye ait olduğu için yeni bina yapmak gerekti. Sürekli takip ettik, sonunda binamız bitti ve bugün açılışını yapıyoruz. Kalan binaların da yıkımını yapıyoruz. En kısa zamanda binaların bulunduğu alanda projeyi başlatacağız, diğer bölümün de kamulaştırması tamamlanınca mahalle halkımız, modern bir meydana kavuşmuş olacak” diye konuştu.


Mahalle; şehircilik anlayışımızın temeli

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de yoğun göç nedeniyle tahrip olan, plansız yapılaşmanın olduğu Yıldırım’ı planlı hale getirmek için yoğun çaba harcadıklarını vurguladı. Konuşmasında mahalle kavramının önemine değinen Edebali, “Kadim medeniyetimizin şehircilik anlayışının temelini mahalle oluşturuyor. Mahalle bize ait bir kavram. Mahallelerde yaşam, cami çevrelerindeki külliye ve ticaret alanlarıyla şekillenmiş. Arabayatağı 1890’larda kurulmaya başlayan en eski mahallelerden biri. Yoğun göç nedeniyle çarpık yapılaşma artmış. Buraya camimizi yapmışız ancak bir meydan oluşturulamamış. Büyükşehir Belediyemizin katkıları ile inşallah camimizin önü bir meydana kavuşacak. Burası Arabayatağı sakinlerinin buluşma noktası olacak. Ben bölgeye yaptıkları hizmetler nedeniyle Başkanımız Recep Altepe ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Arabayatağı Mahallesi Muhtarı Mehmet Selim Sevim hizmete açılan ek bina ve yapılacak meydan düzenleme çalışması için Başkan Altepe’ye teşekkür ederken, Cami Derneği Başkanı Lütfü Kaya da teşekkür plaketi verdi.

Yıldırım İlçe Müftüsü Osman Şen’in okuduğu duanın ardından ek hizmet binasını hizmete açan Başkan Altepe ve protokol üyeleri daha sonra proje alanı üzerinde kalan binaların yıkımını başlattı.


BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI

BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©anasahife.org 2016
rəhbərliyinə müraciət